| Georgiana230 a întrebat:

Bunăă! Am o micuța problema...îmi cade parul, nu cu pumnii, dar nici pe departe..la ultima spălare au cazut 180 de fire aprox. * unele întregi, altele rupte probabil * plus în fiecare zi când ma piaptam cred ca mai cad 20, plus în timpul zilei alte 20...precizez ca ma spăl cu pantene șampon și balsam, ulei de par syoss, cu placa îl îndrept cam la doua săptămâni maxim, dacă nu și mai rar de atâta * îl îndrept o data pe săptămână când îl fac cu placa * Nu prea se cunoaște ca mi-a căzut atâta par fiindcă este des. Aveți vreo idee despre asta? Sa fie din cauza șamponului? Ce as putea sa fac?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parul este hranit de hormonii tai si cade din diverse cauze.
Vad ca folosesti placa, este foarte posibil sa fie deja ars, fiindca fierul incins asta face, arde firul de par.
Placa trebuie eliminata complet, daca doresti sa mai ai par frumos pe cap, fiindca se transforma usor usor in matura, fiind ars si cade masiv.

| Georgiana230 explică (pentru Violleta2022):

M-am tuns recent, și tocmai asta încerc sa fac...sa evit placa de par, o folosesc ocazional tocmai din motiv ca am descoperit ca am parul cret/ondulat și nu știu sa am grija de el sa stea frumos

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georgiana230):

Un sfat util: nu mai folosii placa, daca vreis a mai ai par sanatos in cap!
Indiferent ca folosesti placa ocazional sau regulat, tot la fel se arde parul!

| Drimmero a răspuns:

180 de fire doar la o spalare? pai asta inseamna enorm.
De cand ai observat ca pica mult? e important aspectul asta?
Ai fost stresata foarte rau? ai trecut printr-un soc emotional sau suferi de o afectiune hormonala sau lipsa anumitor vitamine si nutrienti din alimentatie, vitamina b12, fier si altele, tii regim strict? cam astea sunt cauzele ale caderii parului la femei cele mai des intalnite. Nu cred ca e de cauza samponul, samponul nu afecteaza mai deloc parul, e mit asta.
E foarte posibil sa ti se para tie ca e mult par pentru ca voi fetele aveti parul lung si poate sa va dea senzatia asta, pe zi in mod normal fiecaruia din noi ne cad intre 50-100, la unii cu parul mai des undeva la 130 fara sa fim in pericol ca vom cheli, tu ai zis ca ti-a picat 180 la dus ceea ce e foarte mult daca doar la dus au picat atatea, daca se intampla si mai des treaba asta ti se va rari foarte mult si e cam imposibil sa numeri exact firele de par cazute mai ales cand depasesc numarul sutelor. Urmareste evolutia caderii, poate e doar o perioada mai stresanta si doar atat si isi va reveni. E normal sa iti pice mai multe fire decat de obicei daca te speli o data pe saptamana pe cap pentru ca in timpul de pauza al spalarii sunt fire care cad si raman acolo iar atunci cand te speli sa le dai jos si pe alea.

| Georgiana230 explică (pentru Drimmero):

Cam de câteva săptămâni îmi cade parul, vreo luna, o luna jumătate maxim. Stiu ca prin februarie mi-am tuns varfurile la par si dupa ceva timp de atunci a inceput sa cada. N-am trecut prin tot felul de șocuri și chestii de genul, iar la partea cu hormonii, habar nu am sincer. Lipsa de vitamine nu știu dacă am, dar doar am observat sa mi se despica unghiile de la un timp dacă le las mai lungi, acum nu știu. Și nici regim sau altceva nu țin? Poate sunt doar stresata, asa cum am auzit de la persoanele din jurul meu. Ce ar trebui sa fac? Mă dispera sincer faptul ca îmi cade parul, ceea ce nu se întâmpla și înainte, și tare îmi e frica sa nu rămân cheala sau sa am Doamne ferește alte boli grave și mai stiu eu ce.

| Drimmero a răspuns (pentru Georgiana230):

Hmmm, cam nasol daca zici ca deja pica de o luna. Mai am cateva intrebari. Iti pica zilnic asa? Consumi proteina animala, fructe, legume destul de des? astea sunt alimentele necesare regenerarii multor procese din corp inclusiv a parului, unghiilor etc.
Am auzit ca primavara ne cade mai mult par decat de obicei, activitatea foliculara e mai intensa atunci dar regenerarea functioneaza in mod normal. In primul rand nu te speria, stiu ca e greu si stiu cata importanta are parul pentru imaginea de sine, pentru estetica unei persoane. Ar trebui sa mergi la medic si sa iti faci niste analize sa vezi care e treaba, poate ai carente in corp, poate ai dereglari hormonale. De obicei parul nu cade fix atunci cand esti stresat, cade la cateva luni dupa ce ai trecut printr-un episod stresant, dar de obicei dupa ce elimini factorul stresant isi revine si parul, nu mai cade masiv, se regenereaza cum trebuie.
Intre 50-100 si ceva de fire de par pe zi e ok sa cada, insa daca totusi pica mai mult si regenararea intarzie sa apara si incepe sa se rareasca zonele de pe scalp atunci te confrunti cu un anumit tip de alopecie. Mai urmareste o perioada de 1-2 saptamani evolutia, daca continua sa cada, fugi la medic pentru analize, de obicei la femei caderea parului e reversibila, dupa ce eliminati cauzele parul se regenereaza.