| Derkes a întrebat:

Am o problema foarte grava, sa va spun povestea mea :

Am 19 ani si de la 13 ani folosesc aproape zi de zi spuma si fixativ pentru aranjarea frezei. Nu mai folosesc fixativ de aproximativ un an de zile deoarece il simteam prea incarcat, dar spuma tot folosesc, aproape in fiecare zi. Cam de un an de zile imi cade parul la fiecare spalare, cand este uscat foarte rar imi cade. Nici la spalare nu pot spune ca imi cade extrem de mult, din ce am vazut vreo 50-60 de fire la fiecare spalare.Matreata nu am absolut deloc, extrem de putin. Inainte aveam multa matreata. Problema este ca, parul a inceput sa fie extrem de rar, sa mi se rareasca enorm in colturi, arat oribil mai pe scurt. Mai ales in poze arat naspa, nu mai este asa des cum era inainte, in realitate parca nu e asa rar. Am o alimentatie bogata in zahar, fumez de 3 ani zile. Ce pot face ca parul sa nu imi mai cada si sa se regenereze? Ma spal pe cap o data la doua zile. Precizez ca tatal meu este chel, dar nu e pe tot capul, doar in mijloc este chel, in rest are parul chiar des.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asta se intampla daca te tratezi cu chimicale, de copil prost.
Se pare ca ti-ai distrus radacinile de par, inclusiv stratul de desubtul pielii unde sunt asezate.
Din pacate, caderea parului va continua, iar riscul de a te cheli complet este foarte probabil.

Dupa o asemenea distrugere indelungata, sansele de revenire la normal sunt extrem de mici.
Ar trebui sa reunti complet si definitiv la "tratamentele" cu chimicale, lasand loc regenerarii naturale, daca mai este posibil.

| Celcestietot a răspuns:

Cand o sa vina tatal tau la tine cu o sapca, sa nu te sperii, o sa zica :,, Uite fiule, este prima pe care mi-a dat-o tata''.

| brokxy a răspuns:

Schimba-ti samponul si nu mai folosii fixativul ala, incearca altul, si spuma alta si uitate pe spate vezi ce ingrediente au daca nu sunt naturale ci chimice nu e ok. De la alea iti cade. Am cunoscut o femeie s-a spalat cu ceva sampon si i-a cazut parul tot din cap!

| Derkes explică (pentru brokxy):

Am schimbat 4 samponuri, nu e de la ele. Cam cand umezesc parul, atuncea incepe sa imi cada.

| Gabriel2424 a răspuns:

Iti recomand samponul alpecin si ulei de ricin sa dai cu el pe scalp, inceteaza in a folosi spuma de ras, fixativ cam asta e.

| bbnnmm a răspuns:

Poți încerca șampoane pentru creșterea/regenerarea părului: Alpecin (pe care l-am încercat și e foarte bun), Parusan, Recupar, Plantur, Gerovital. Mai poți folosi uleiuri: ulei de argan, ulei de jojoba, ulei de avocado, ulei de cocos, ulei de măsline, ulei de ricin (e bine să fie puțin călduțe atunci când le aplici pe păr pentru a pătrunde mai eficient în scalp și le poți lăsa cât timp vrei tu); vitamine: vitamina A, vitamina E, etc. sau fiole pentru păr. Mai poți prepara măști: cu ou, cu miere, avocado, argilă, zeamă de ceapă, aloe vera, urzică. Caută detalii pe internet despre cum se prepară fiecare și cum le poți combina - sunt sute de combinații - și alege-le pe cele care se potrivesc părului tău. Totuși, trebuie să găsești șamponul și tratamentele potrivite pentru tipul tău de păr ca să ai rezultate! Căldura (de la uscătorul de păr) și folosirea produselor de styling în exces dăunează părului. Ar fi bine, dacă poți, să renunți la aceste obiceiuri, cel puțin o perioadă și să încerci vreun șampon pentru regenerare/creștere și/sau tratamente (naturale). Alege produsele de styling cu atenție și informează-te despre efectele pe care le au asupra părului, iar înainte de a folosi uscătorul de păr folosește un spray pentru protecție termică.