| Kevinn2000 a întrebat:

Mă puteți ajuta cu ceva?
Nu mi-am luat niciodată barba, doar mustața până acum, cu bicul.
Nu știu cu ce ar fi bine să-mi iau barba, am auzit că dacă o iau cu bicul, creste firul prea gros sau diferit oricum, eu aș vrea să am barba neagră, gen cum o are Bogdan IBMFamily de pe Youtube ( am dat un exemplu ).
Cred că trebuie o mașină de tuns un pic mai mică decât cea cu care tunde frizerul oamenii în cap, nu?
| Am pus întrebarea la categoria conversații pentru că nu știu sigur la ce se încadrează |

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Rade-te linistit cu bic-ul. Firele apar dupa cum e scris in ADN, nu dupa cum il tunzi. Intr-adevar, dupa ce incepi sa il tai, va fi mai gros si mai tare, dar culoarea si numarul de fire nu il poti "negocia" prin metoda prin care il dai jos.

| Kevinn2000 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ești sigur, sau așa ai auzit?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Kevinn2000):

Testat pe pielea mea. M-am ras aproape peste tot, nicaieri nu a iesit parul mai des decat era. Si in zonele de sub ochi, tot cu bicul le iau, desi sunt 3-4 fire pe fiecare obraz, iar altele nu au aparut, desi lama rade o suprafata mult mai mare.
Poti influenta cresterea parului (indesirea lui) cu substante cu minoxidil. Doar ca efectul nu este permanent, cat timp te dai, atat tine si efectul. Daca te lasi, in 2-3 luni cade tot ce era in plus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un mit firul de par se ingroasa in timp nu are nici o legatura cu rasul. Uita-te la geneticul din familia ta, tatal-bunicul si iti faci o idee

| Kevinn2000 explică (pentru anonim_4396):

Nu știu cum avea tata părul în tinerețe. Totuși, ai idee cu ce ar fi mai bine să mă rad?