| CassiusAlexander a întrebat:

Salut. Mă simt cam prost să cumpăr haine noi produse în masă de companii multinaționale și multimiliardare. Mi-am dat seama că e o prostie.
Dacă știți, vă rog să-mi recomandați producători autohtoni de haine sau second hand-uri, thrift shopuri și ce alte variate stiti care sunt mai sustenabile sau care susțin economia țării noastre. Mulțumesc!

15 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Îți recomand să iei la rând SH-urile locale, să ai răbdare să scotocești și să fii drăguț cu vânzătoarele, eu una m-am împrietenit cu toate tănțicile și mă sună când au marfă, când bagă reduceri, îmi pun cele mai bune chestii deoparte laughing))). Dacă ai răbdare și noroc, poți să găsești o mină de aur. Pe net nu cunosc, nu prea am mai căutat de când am văzut un tip care vindea prostii decolorate și pătate la prețuri de magazine și le zicea ''vintage''.

| Eireann a răspuns:

Cand prinzi ocazia poti sa incerci si un targ de vechituri. Majoritatea hainelor sunt de SH aduse de cine stie unde dar daca si noroc o sa gasesti si haine cu broderii facute de mana, chestii vintage dar aici tine numai de noroc.

| Sophieka a răspuns:

Foarte minunata constientizarea!

Daca scrii pe Facebook croitorie si adaugi localitatea ta sau cauti pe google second hand-uri din localitatea ta.

Exista site-ul www.breslo.ro care este dedicat handmade-ului din Romania dar site-ul nu e foarte popular si sunt putini vanzatori.

Acum alte idei nu am, mai poti posta ceea ce ai scris aici pe TPU in grupuri pe Facebook.

| Sophieka a răspuns:

Fara suparare dar ce nume de brand penibil si simbol cu porcul... Parca e brand facut pentru toti tinerii prosti, fara minte...

| Sekim a răspuns (pentru Sophieka):

Chill out, vorbești mult si degeaba. Daca te informai măcar puțin vedeai că Porc nu e o firma, ci un merch al lui Deliric. Daca îmi cumpăr o haină de la cântărețul meu preferat înseamnă că sunt prost fara minte? Personal, nu ascult Deliric și nu am haine de la vreun rapper, dar, daca îmi aduc bine aminte tu ești fata aia care crede in Dumnezeu pentru că te a trezit Intr o dimineață fara alarma rolling on the floor. Așa că, cu ce drept vii tu aici sa jignești gusturile oamenilor? Cataloghezi oamenii ca fiind prosti după felul cum se îmbraca, ți se pare că ești deșteaptă? Și degeaba îl susții pe Cassius, cu 5 lei nu ajuți economia țării rolling on the floor mai bine te duci și dai bani cuiva care chiar are nevoie daca vrei sa faci un bine, nu că cumperi haine mai ieftine ca să ajuți tara sau că nu mai știu ce.

| Sophieka a răspuns:

Astia de la "Porc" vad ca mai au si preturi foarte mari. 230 lei pentru un hanorac cu un simbol urat si prostesc..."Fain... Foarte inteligent, decent si cu un pret rezonabil "!

| NLS a răspuns (pentru Sophieka):

Grotescul incepe cand dai de numele firmei, in partea de jos.
Sper ca e o gluma proasta, n-am vazut la nimeni astfel de țoale, si sper sa ramana asa...

| Sophieka a răspuns (pentru NLS):

Https://www.porcporc.com/despre

Niste copii prost educati care nu aleg acum ca adulti sa - se auto educe frumos, ci prefera sa arunce cu frustrarea si ura acumulata din copilarie pana in prezent.

Peste vreo 20 de ani, cand vom fi la 40-50 de ani...Vom vedea adulti infantili care vor purta incontinuare haine din astea stradale ca sa arate cine sunt ei, fara familii, fara o personalitate si o atitudine decenta si matura... Dar cu mult gunoi in inima si creierul lor.

| Sophieka a răspuns (pentru NLS):

Priveste si fotografia din link-ul trimis la sectiunea "Despre".

Observ multi si pe strazi care poarta pana la ochi cagule din astea negre si se cred smecheri si rai si considera ca ei fac dreptate pentru viata lor.

Asta nu reprezinta nici ceva grozav, nici nu inspira teama pentru oameni...Cel putin nu pentru mine. Imi arata ca persoanele care aleg sa poarte aceste cagule, masti s-a.m.d sunt plini de frica in sinea lor si plini de resentimente. Nu au curaj sa se arate, sa se afirme cu adevarat...Sunt niste lasi.

| Sophieka a răspuns:

@Chesterr

Mamaliga e buna si plina de beneficii...Cred ca prefer sa consum mamaliga decat sa merg prin kebaberii ca smecherii.

Sa vedem daca ai da fata in fata cu mine in realitate daca ti-ai mai permite sa spui ceea ce ai scris aici.

Mi-am permis sa comentez pentru ca e ceea ce tu ai tot promovat aici in comentariu brandul asta.

Daca tu asa te manifesti si te simti atacat, nu e problema mea...Nu ai demonstrat ca esti mai inteligent sau mai decent decat mine.

Esti un fraier, la fel ca brandul si colectia vestimentara al acestui brand...Asta e.

Mersi ca mi-ai dat ignore!

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Lidl au tricouri jmecher și simple serios

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Pentru cei ce mi-ați dat amuzant și inteligent eu chiar vorbeam serios -_- mi-am loat 12 tricouri de la lidl și chiar îmi plac sunt simple și bune încercați dacă vreți

| Aurora99 a răspuns:

Buna! Vand haine, accesorii, pantofi, tot ce am prin dulap si in general tot ce am prin casa si nu imi mai trebuie in stare foarte buna si la preturi accesibile. Majoritatea sunt luate din mall, deci sunt de firma. Altele sunt nou-noute, nepurtate. Vreau sa scap de ele cat mai repede deoarece nu mai am pic de loc in casa. Orice iti trebuie, da-mi mesaj in privat si iti trimit poze/video pe whapp sau messenger, raspund la orice detaliu. Am experienta cu clientii de 3 ani.Zi faina!

| DementuTDi a răspuns:

Au niste tricouri la farmacie extrem de smechere