Abh
| Abh a întrebat:

Cati dintre voi sprijiniti economia tarii noastre, cumparand produse romanesti?

Răspuns Câştigător
| tarziu a răspuns:

Avem foarte multe produse de calitate, pe care le cumpar cu placere. Dar daca, de exemplu un produs romanesc este mai scump decat unul strain iar diferenta de pret este considerabila (la aceeasi calitate), atunci ma uit si in buzunar.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu voi cumpara niciodata un produs doar pentru ca este romanesc, indiferent ca e vorba de o bricheta sau de o masina. Cine vrea sa imi vanda ceva, trebuie imi ofere un raport pret/calitate competitiv.
Eu unul nu inteleg de ce ar trebui sprijiniti producatorii care incearca sa vanda marfa de proasta calitate la pret bun sau marfa de calitate buna la preturi exorbitante. Cei care ofera calitate la preturi acceptabile nu au nevoie sa ne atraga atentia ca sunt romani, marfa lor se va vinde oricum.
Si pentru ca tot s-a pomenit de produse agricole, nu vad de ce as inlocui o rosie crescuta intr-un mediu controlat din toate punctele de vedere cu o rosie crescuta intr-o gradina din Romania, cu erbicide, insectide, ingrasaminte chimice si diverse stimulente administrate dupa ureche de badea Ion, dupa principiul "pune dublu, sa fii sigur".

| Hombre a răspuns:

Nu economia o sprijinim ci pe producatorii romani.

| Alphawolf a răspuns:

Eu ma uit la calitate, nu la stampila producatorului.
@harciog, este adevarat ce spui, dar nu-i tot una sa producem noi sau sa produca altii, nu-i tot una ca noi sa facem regula sau sa o faca altii. Cumparand produse importate, sprijini forta de munca din alte tari si incurajezi firmele care i-au de acolo si vinde aici. Bisnita.

| mihaibrasov a răspuns:

Ce anume sa cumpar romanesc cand mai totul e fabricat pe dincolo? Daca noi romanii am ajuns sa importam sare, iti dai seama la ce nivel de jos suntem. Iti mai dau un exemplu. In hypermarket un pui congelat adus din Argentina e mai ieftin decat unul produs in Codlea. De ce sa sprijin asa ceva cand produsul e acelasi?
Economia tarii poate sa infloreasca prin investitii serioase, exporturi, tranzactii internationale serioase, turism, etc. Pe nimeni de la putere nu intereseaza lucrurile astea pentru ca nu pot fura serios daca fac si ceva serios.

| katala a răspuns:

Subscriu la cele spuse de @rittaciobanu! Sa dea Dumnezeu sa gasim produse romanesti - fabricate in Romania, nu doar comercializate de firme romanesti, si sa fie cat mai putin procesate si "imbalsamate"!

| ramona_1444 a răspuns:

Euhappy. spre exemplu cumpar produse cosmetice si farmaceutice romanesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu da... si romanii au produse de calitate.

| joker50 a răspuns:

Numai sa se mai produca la noi ceva eu iau produse romanesti

| irina1984 a răspuns:

Si eu stimulez economia tarii cumparand produse romanesti

| rittaciobanu a răspuns:

Nu stiu daca o sprijin, dar cu siguranta sunt mai interesata de produse autentice romanesti pentru ca din fericire pentru mine! au calitate mult mai buna.Insa din pacate nu se mai gasesc foarte multe pe piata. legume, zarzavaturi se gasec doar la tarani dar si dintre acestia multi importa asa ca ...nu mai stim ce cumparam.