| SATIR a întrebat:

Stie cineva cum sa scap de acnee straight face?
Nu stiu ce sa mai folosesc... ce sa mai fac, daca stie cineva ce mi-ar merge, am tenul gras...

Răspuns Câştigător
| Kasia a răspuns:

Deci.sa incep cu inceputul.
si eu am trecut prin asta, stiu e groaznic si ai impresia ca nimic pe lumea asta nu va functiona.am incercat 827354749 de creme si prostii si nu am reusit nimic.pana cand intr-o zi am cumparat pastile Sotret la recomandarile unei farmaciste.am baut aceste pastile doar 1 luna si jumate si pot sa spun ca am scapat de cosuri in proportii de 95%. ideea e ca trebuie sa citesti bine prospectul lor pentru ca sunt destul de periculoase. buzele se usuca tare, la fel si fata.vei trece cu siguranta de la ten gras la uscat.Mie asa mi s-a intamplat.dar vreau sa zic ca nu ma asteptam sa functioneze atat de bine. dupa ce am terminat tratamentul cu pastilutele-minune am mers la dermatolog si acea doamna mi-a prescris Zineryt si Skinoren. Zinerytul il foloseam de 5 ori pe saptamana seara dupa demachiere si Skinorenul in restul zilelor.Acum tenul meu e perfect si nu mai am niciun cos...nu mai apar deloc.Importanta este si curatarea lui.eu folosesc seara:
lapte demachiant-in 2 ture
gel de curatare
lotiune tonica
iar dimineata:
sapun
apa de trandafiri
crema cu SPF 50
Sper sa imi urmezi sfaturile si sa nu regreti.:*

| SATIR explică (pentru Kasia):

Pai eu ma plictisesc sa imi dau cu ''lapte demachiant'' nici macar nu am auzit vreodata de el, de unde se cumparalaughing? gel de curatare de unde se cumpara, lotiune tonica de unde se cumpara, crema SPF 50 la fel de unde se cumpara laughing? daca vrei da-mi Add pe mess > neagoe.razvan

| Kasia a răspuns (pentru SATIR):

Ah,scuza-ma eu am crezut ca esti fata.

| Kasia a răspuns (pentru SATIR):

Vezi ca ti-am trimis un mesaj in legatura cu asta.

| Mariusica369 a răspuns (pentru Kasia):

Si eu am avut acnee severa cu care m-am luptat un an si ceva folosind tot felul de creme...am scapat in sfarsiot cu sotret la recomandarea medicului dar trebuie sa faci niste analize mai intai, sa nu bei alcool si tratamentul este de 4-6 luni. Necesita control periodic pentru a mari/micsora doza.

| Kasia a răspuns (pentru Mariusica369):

Cum zici tu...la mine a fost ok intr-o luna jumatate.cred ca depinde si de cat de severa e acneea.da, ar trebui sa consulti un medic in legatura cu asta

14 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
In primul rand trebuie ca in fiecare seara si dimineata sa te demachiezi, chiar daca tu nu te-ai machiat nu conteza. Seara de asemnea foloseste un gel de curatare si un exfoliant, eu iti recomand garnier pure 3 in 1. Foloseste si apa termala deoarece ajuta la calmarea pielii si ajuta tenul acneic. Foloseste si un tratament, eu iti recomand ivatherm akne syt. In rest incerca sa nu iti pui mana pe fata daca esti murdara si nu stoarce cosurile.
review garnier pure 3 in 1:
http://polly-lena.blogspot.ro/2012/10/review-garnier-pure-3-in-1_14.html
reviw apa termala:
http://polly-lena.blogspot.ro/2012/11/apa-termala.html

| SATIR explică (pentru KellyGreen):

Da, doar ca eu sunt baiat, nu ma machez laughing

| KellyGreen a răspuns (pentru SATIR):

Nu conteaza daca esti baiat sau fata, pasi sunt aceeasi.

| onasis1961 a răspuns:

Tenul gras este cel mai greu de intetinut, de hidratat si de curatat pentru ca pielea fetei, fiind foarte sensibila, are nevoie de mai multi factori de ingrijire pentru a ramane supla; fiecare trebuie sa corespunda particularitatilor foarte variate ale tenului gras. In cazul acestui tip de ten, pielea fetei este dispusa la ingrasare si formare de imprefectiuni in zona T (frunte, nas si aripile nasului, barbie), in timp ce obrajii si maxilarele sunt uscate, in diferite grade. Totusi, tenul gras are tendinta mai degraba spre ingrasare decat spre uscare. Iata un tratament cu petale de trandafiri pentru tenul gras, care ajuta la echilibrarea sa: Ingrediente - 6 petale proaspete de trandafir; - 2 linguri de apa de trandafiri; - o lingura de iaurt natural, la temperatura camerei (sa nu fie iaurt cu continut redus de grasime sau fara grasimi); - o lingura de miere lichida (pentru ca mierea sa fie lichida, o poti incalzi la cuptorul cu microunde timp de cateva secunde). Mod de preparare Petalele de trandafir se inmoaie, apoi se zdrobesc intr-un castron. Se adauga apa de trandafiri, iaurtul si mierea. Se amesteca bine si se aplica pe fata. Se lasa sa actioneze timp de 10 minute, apoi se clateste.

| ELY098723456778990 a răspuns:

Pai mai intai iti faci un tratament pentru tenul gras si apoi unul pentru acnee deoarece tenul gras favorizeaza acnee. uite un site care sper sa te ajute: http://www.ziare.com/articole/tratament+ten+gras

| Sophie7 a răspuns:

Crema Nidoflor (pe ea nu scrie că e pentru acnee, dar merge super!), nu e scumpă şi o găseşti la orice farmacie. Te dai de aprox. 2-3 ori pe zi, şi rezultatele apar foarte repede! Sper că te-am ajutat. La mulţi ani şi toate cele bune!

| adreiaandreiuta22 a răspuns:

Buna si eu am tenul gras si am suferit de acnee am folosit zinerit iar ca crema mibazon in rest geluri expoliante de 2 ori pe saptamana happy funda?

| didiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Hei, eu ştiu un '' leac '' de la bunica mea şi care dă roade!
Aspirină + miere de albine, faci o pastă şi te dai de 2-3 ori pe zi, acum depinde cam cât de multe coşuri ai! Sper că te-am ajutat :*! Suucces!

| Ted_Purfect_1997 a răspuns:

Citește articolul ăsta poate te ajută în vreun fel http://www.ziare.com/articole/ten+gras