| Losnams a întrebat:

Am 14 ani si sunt baiat si sunt supraponderal. Ce credeti ca as putea sa fac pentru a slabi? Sa alerg 30 de minute pe banda in fiecare zi si sa am un regim? Ce credeti? Dau funda, plss

Răspuns Apreciat de Editori
| aloken a răspuns:

Stiu ce spui m-am aflat si eu in situatia ta.O sa fac o lista cu ce trrbuie sa faci sa iti fie mai simplu:
1)ALIMENTATIE:
-incearca sa elimini painea sau daca nu poti, consuma una integrala iar apoi obisnuieste-te la cat mai putine felii de paine pe zi dar nu deloc, cel mai bine ar fi sa mananci 2/zi.
-exclude TOTAL dulciurule si chipsurile, exista anumite batoane fitness cu ciocolata daca nu poti sa te abtii la pofta de dulce, dar cam nesanatoase.
-ca sa slabesti trebuie sa fii in deficit caloric, adica trebuie sa mananci mai putin decat arzi grasimi (mancare putina-antrenament mai mult), acum nu iti spun sa faci foamea dar incearca sa mananci 3 mese/zi nici una in plus.
2)ANTRENAMENT:
-da,banda poti sa faci la sala dar nu te rezuma doar la asta, fa exercitii, ridica greutati tot faci efort, tot arzi grasimi.
3)NICIODATA:
-sa nu spui ca esti obosit,
-sa gasesti scuze,
-sa spui lasa ca data viitoare fac mai mult,
-si alte chestii de asta,
-RAMAI MOTIVAT.
Ce imi pare mie rau acum este ca am sarit peste antrenamente, am realizat asta si acum mereu ma duc la sala nu conteaza ca ploua, ninge.
Sper ca te-am ajutat, tine minte mereu de ce vrei sa slabesti, fa-ti o imagine in mintea ta si tine-o minte pe tot parcursul "calatoriei" tale. Bafta!

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie să sari peste masa de seară.
Banda este bună și ea, dar trebuie să te obișnuiești să mergi mai mult pe jos, chiar dacă asta înseamnă să te trezești dimineața mai devreme, să pleci mai devreme de acasă.
Obișnuință trebuie să fie și consumul de vegetale mai mult decât al alimentelor din carne și din derivatele acesteia (lapte, brânză, ouă). Grăsimea animală se digeră greu; și dacă nu se face efort fizic intens, ea se depune in tot organismul, inclusiv în interiorul vaselor de sânge (sub numele de colesterol "rău"), și afectează buna circulație a sângelui (adică circulația sangvină), și implicit îngreunează efortul inimii de a distribui sângele in tot organismul.
Mișcare, vegetale și odihnă -acestea trebuie să caracterizeze viața ta. Și nu uita de apă; multă apă; și mai ales de Dumnezeu care ne ajută în toate.

| Sn4k3 a răspuns:

Sigur, sport (fitness/cardio) si alimentatia e importanta, usor cu carbohidratii, proteine poti manca cate vrei. Exercitii pentru sport poti cauta pe net.

| mastadont a răspuns:

Cel mai bine alergi prin parc, iei și puțin aer curat. E mult mai folositor decât pe bandă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca alimentatia e cheia slabitului. Poti alerga tu 3 ore pe banda zilnic, daca ai mancat un croissant si o punga de cipsuri tot te vei ingrasa in ziua respectiva, fara doar si poate.
Trebuie sa renunti la conceptul de gustari intre mese. Nimic nu trebuie consumat intre mese. Noi incepem sa slabim dupa 3 ore de la ultima masa. Tot ce mananci intre mese ingrasa ca naiba si nu permite corpului sa slabeasca. Dar fii foarte atent, infometarea INGRASA. Ca sa slabesti trebuie sa mananci cand iti este foame si trebuie sa iti faci mese satioase care sa te tina si 5 ore, iar tu in alea 2 ore vei slabi cate putin.

anonimg, inteleg ca vrei sa ajuti si respect asta, dar sa sari peste o masa e o solutie sa pierzi din greutatea totala, adica sa pierzi masa musculara, dar asa nu vei slabi niciodata grasime pe termen lung.

Răspuns utilizator avertizat
| Tuca10 a răspuns:

Salut, poti sa mergi la sala dar nu doar sa alergi pe banda,, incearca sa faci 30 de minute banda si 30 bicicleta, dieta : nu mananci peste ora 7, ai voie doar carne fiarta (pui sau peste) fructe, legume (fara banane si alune) fara paine sau fainoase, si 2 oua zilnic. Pe langa asta sa alergi dimineata ( pe langa ce faci la sala) eu alergam 10 kg ( faci si pauza daca nu poti). Daca respecti ce ti-am spus poti face si patratele in 6-8 luni. Multa bafta!