| usrrs a întrebat:

Salut TPU! Am 17 ani si vreau sa stiu cum imi pot creste mustata pentru a avea un inceput de barba.
Eu am mustata dar nu se vede chiar atat de bine ca si cum ar fi si cateva fire la barbie si "cioc" si pe toata fata un inceput de fire mai mari.
As vrea sa stiu cum imi pot creste mustata sa se vada mai bine gen ca firele sa creasca mai repede si mari.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu la toti creste la fel. Nu te grabi sa fii in pas cu moda.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti incerca... dar vei arata ridicol, fiindca la 17 anisori nu-si lasa nimeni barba, fiindca are fata de copil.
Barba creste complet abia dupa 25 de ani si nu se pate face nimic sa creasca mai repede, fiindca barba, mustanta si parul din cap cresc HORMOMNAL, foarte incet cand debuteaza la pubertate, adica taman acum pentru tine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea ai ce face, decat sa astepti ca genetica sa isi faca treaba, in propriul ritm.Eu am avut un fost coleg de liceu la care abia pe la 22-23 de ani s-a ararat cum trebuie parul facial.In locul tau m-as concentra pe alte aspecte.

Degeaba faci cum zice inteligenta artificiala mai sus, caci uleiurile si alte remedii ajuta parul deja existent, la pubertate nu te ajuta deloc cand ai doar cateva fire.

| StoicAnalysis a răspuns:

Asteapta sa se indeseasca. Nu iti va sta bine doar cu cateva firicele. Daca vrei sa accelerezi cresterea, da-te cu minoxidil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general, nu exista o metoda sigura si eficienta pentru a creste rapid mustata sau barba. Cresterea parului facial este determinata de factori genetici si hormonali si poate varia de la o persoana la alta. Cu toate acestea, exista cateva lucruri pe care le poti face pentru a-ti ingriji mustata si a ajuta la cresterea parului facial.

Asigura-te ca ai o dieta sanatoasa si echilibrata care sa contina proteine, vitamine si minerale esentiale pentru cresterea parului.
Pastreaza-ti pielea curata si hidratata pentru a preveni iritatiile si infectiile care pot incetini cresterea parului.
Maseaza-ti fata cu uleiuri esentiale precum uleiul de ricin sau uleiul de masline pentru a stimula circulatia sangelui si a ajuta la cresterea parului.
Evita sa te barbieresti prea des sau sa te razi prea aproape de piele, deoarece acest lucru poate irita pielea si poate incetini cresterea parului.
Fii rabdator si lasa-ti mustata sa creasca natural. In timp, vei observa o crestere mai mare a parului facial.
Sper ca acest raspuns te-a ajutat.

| newaccountbye a răspuns:

Din păcate, nu există nicio modalitate sigură sau garantată pentru a crește rapid mustața sau barba. Creșterea părului facial depinde în mare măsură de factori genetici și poate varia de la o persoană la alta. În general, trebuie să ai răbdare și să accepți că procesul de creștere a părului facial poate dura câteva luni sau chiar ani. În timpul acestui proces, îți recomand să ai grijă de pielea ta și să mănânci o dietă sănătoasă și echilibrată, care poate ajuta la îmbunătățirea sănătății părului și a pielii.
Dacă alegi să te razi în acele zone, este important să fii foarte atent și să folosești un gel de ras sau un ulei pentru a reduce iritația pielii. De asemenea, trebuie să ai grijă să nu te tai și să nu iriți pielea prea mult. Cu toate acestea, trebuie să ții cont că acest lucru nu va ajuta la creșterea părului în acele zone și poate duce la o creștere mai lentă a părului facial în viitor.
Există multe produse pe piață care pretind că pot ajuta la creșterea părului facial, inclusiv seruri de creștere. Cu toate acestea, eficacitatea acestor produse nu este întotdeauna demonstrată științific și poate varia de la o persoană la alta. Înainte de a folosi un astfel de produs, este important să cercetezi și să citești recenziile altor utilizatori pentru a evalua eficacitatea și siguranța acestuia.