| Krs123153 a întrebat:

Am foarte multe alunite atat pe fata cat si pe corp si vreau sa scot cateva din ele, exista vreun risc?

8 răspunsuri:
| sorinake a răspuns:

Daca toata operatiunea este facuta de un specialist, dermatolog, nu exista nici un risc.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru sorinake):

Ai impresia ca acel dermatolog o sa spuna ca nu vrea sa primeasca salariu, sau taxa aferenta unei operatii cu mari riscuri? poate, doar daca este onest : sa spuna despre riscurile unei asemenea interventii si sa lase la arecierea pacientului asumarea acestui potential risc

| sorinake a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Noi pornim de la premisa ca toti doctorii sunt onesti si profesionisti.

Eu am alunite indepartate la dermato. Am si o alunita indepartata prin operatie (anestezie generala si trimisa la biopsie).
Toti si-au facut treaba. Am fost multumit.

P.S. Mi s-a explicat intotdeauna inainte ce riscuri implica indepartarea lor, ruperea lor cu buna stiinta, taierea lor din greseala la barbierit...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru sorinake):

Exact asta a incercat sa punctez

| AnoAnonima0 a răspuns:

Daca te duci la medic nu.Ti le scoate cu un laser.

| annempx a răspuns:

Nu exista nici un risc daca te duci la un medic specializat ca sa ti le scoata.

| andrada2222 a răspuns:

Cel mai bine este sa consulti un speciaolist deoarece unele anlunite pot produce cancer

| Annouka a răspuns:

Daca ti le scoti tu singur neavand experienta in asta poti avea cancer dar daca mergi la un specialist ca sa le scoata cu laserul nu patesti nimic