| amy1999dragutzza a întrebat:

Salut TPU,as vrea sa stiu cum sa scap de cosuri am incercat sa folosesc o solutie de uscat cosurile dar nu merge, doar mi le-a rarit dupa l-am folosit luni dar tot asa sunt! dati-mi o solutie va rog! funda

5 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Important e sa ai un ritual de ingrijire al tenului, in fiecare dimineata si seara sa te demachezi, sa folosesti o lotiune tonica si o crema cu textura lejera. O data pe saptamana foloseste un scrub si dupa o masca hidratanta.
Daca e nevoie, poti cere si sfatul unui medic dermatolog.

| KiSsRoSsE a răspuns:

Respecta cei 3 pasi de ingrijire in fiecare zi.Curatare,tonifiere,hidratare.Si daca vrei pe o cale naturala pentru curatare poti folosi un scrub facut in casa(dar ca sa poti sa il folosesti in fiecare zi incearca sa utilizezi ingrediente care sa exfolieze usor pielea), lotiunea tonica poate fi facuta la fel de tine sau sa folosesti apa termala sau apa de trandafiri pentru tonifiere iar ca hidratare(chiar si tenul gras are mare nevoie de hidratare) poti folosi uleiuri care se absorb repede in piele ca uleiul de argan, samburi de struguri sau migdale. Daca vrei ceva mai puternic incearca sa vorbesti cu un dermatolog.Si eu am avut aceeasi problema si am fost la medic si mi-a recomandat Retin-A si Brevoxyl.Eu le foloseam alternativ.

| ucatati a răspuns:

Uite ce-ți recomand eu. Argilă. Te duci la plafar și ceri argilă și o îmbibi cu puțină apă și pui pe coș. Stai așa vreo 8 ore(sau când dormi) și se diminuează încetul cu încetul.

| MariaMariaMariutza a răspuns:

Pai si eu am avut cosuri dar eu m-am dat cu putina apa combinata cu malai si dupa aceea dupa ce m*am dat cu apa cu malai m-am dat cu ulei de masline!

| DeeaEuu a răspuns:

Hey... du-te la mare, strand, divertiland, aqua magic, etc. Bronzeazate si soarele ti le va arde si vei scapa de cosuri iar dupa acea dati in continuare cu acea crema, si eu am cosuri la fel am facut si mi-au trecut, cosurilenu trec atunci cand vrei tu trec la timpul lor mai precis dupa primul contact sexual trec sigur! happy
sper ca te ajuta!
happy