| anonim_4396 a întrebat:

Ce fond de ten si ce pudra recomandati pentru un ten cu cateva imperfectiuni[acnee]...
Unde le-as putea gasi?
Funda...

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Acneea nu este o imperfecțiune, ci o problemă a sănătății pielii.
Primul pas este să tratezi acneea și apoi folosești un fond de ten pentru ten sensibil dar care are acoperire mare și o pudră dacă ai un exces de sebum, prin combaterea ei.
Pa, pa.

| AllinaDaniella a răspuns:

Buna. Poti incerca Revlon Colorstay ca fond de ten, pudra iti recomand de la L`oreal Acord Parfait. Fondul de ten costa in jur de 70ron, iar pudra 50ron. Daca esti din Bucuresti, le gasesti in Cora Lujerului (au inauntru standuri)

| Membra a răspuns:

Fondul de ten si pudra nu sunt pentru copii. Informează-te mai mult, şi nu te mai gândi de pe acum la produsele cosmetice! Nu le folosi, deoarece în sinea lor nu sunt pentru acnee. Imperfecţiuni ale feţei au toţi adolescenţii, trec de la sine pe parcurs ce te transformi. Produsele le-ai putea găsi în magazine, normal, dar îţi recomand ceaiul de muşeţel. În fiecare seară înainte de culcare, clăteşte-ţi faţa cu el, dar cald, tamponând uşor la sfârşit. Mâini curate tot timpul şi atenţie maximă la alimentaţie. Fie că eşti,, slabă" sau plinuţa, îţi trebuie o dietă echilibrată, alcătuită din fiecare categorie de alimente, ea are efect asupra acneei, cosurilor, punctelor negre. Nu-ţi recomand un dermatolog, deoarece îţi va spune cu dezinteres că glandele tale secretă mult sebum şi nu ai ce să faci în privinţa asta, adolescenţa-i adolescenţă. Răbdare, că va trece tot,, greul". Fii deşteaptă şi ia-ţi gândul de la cosmetice, chiar nu te vor ajuta în sensul bun; dacă esti naivă, poţi sa le foloseşti, dar te vei alege cu un ten distrus. Succes îţi doresc!

| TilaTequila a răspuns:

Am incercat foarte multe produse pentru acnee, dar si metode babesti si nimic nu mi-a folostit. Iti recomand sa folosesti crema Zynerit pentru cosuri, le usuca, iar pentru machiaj...iti spun rutina mea: folosesc prima data un fond de ten mai deschis cu o noanta decat tenul meu ( acopera foarte bine imperfectiunile si roseata), iar apoi o combinatie din 2 fonduri de ten. Aplica si pudra pentru ca va estompa ceea ce fondul de ten nu a putut. Succes.

| Andra_2494 a răspuns:

Match perfection match de la rimmel london acopera foarte bine si nici nu incarca tenul e cam 40 lei iar pudra matifianta Rimmel Stay Matte 28 lei le poti gasi la domino.

| BubuMik a răspuns:

Eu folosesc corector de la plafar. Este foarte bun deoarece usuca cosurile si in acelasi timp le si acopera.