| cosmina57272 a întrebat:

deci m-am am tuns de curand si imi sta super naspa..precizez ca am 13 ani dar nu cred ca asta conteaza..in fine, am incercat si masti pentru crestere a parului precum ulei de ricin si oua timp de o luna, dar nu am vazut niciun efect...stiti produse bune pentru cresterea parului?
Multumesc anticipat
FUNDA

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| bbnnmm a răspuns:

Poți încerca șampoane pentru creșterea părului. Cere sfatul unui farmacist în legătură cu alegerea șamponului potrivit. Îți dau câteva exemple de șampoane: Alpecin (pe care l-am folosit și sunt foarte încântată), Parusan, Recupar, Plantur, Gerovital. Mai poți folosi uleiuri: ulei de argan, ulei de jojoba, ulei de avocado, ulei de cocos, ulei de măsline, ulei de ricin (e bine să fie puțin călduțe atunci când le aplici pe păr pentru a pătrunde mai eficient în scalp și le poți lăsa cât timp vrei tu); vitamine: vitamina A, vitamina E, etc. sau fiole pentru păr. Mai poți prepara măști: cu ou, cu miere, avocado, argilă, zeamă de ceapă, aloe vera, urzică. Poți căuta detalii pe internet despre cum se prepară fiecare și cum le poți combina, și alege-le pe cele care se potrivesc părului tău. Totuși, trebuie să găsești șamponul și tratamentele potrivite pentru tipul tău de păr ca să ai rezultate. Multă sănătate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uleiul de ricin si orice alta masca cu uleiuri NU ajuta la cresterea parului, pentru ca parul creste hormonal, luand mineralele si vitaminele din mancarea consumata de tine, pe care le convesterteste in hormoni, vitali sanatatii si parului tau. daca tu nu manaci zilnic fructe si legume in cantitatea necesara, parul tau are de suferit cat si toate organele care primesc hormoni.
Parul creste in functie de hormonii tai, in medie 1-1.5cm/luna!
Uleiul de ricin, de cocos, de masline, de argan si alte masti cu uleiuri sau tratamente cu oua, otet, sampoane sau solutii, ajuta la INTARIREA firului de par, nu la cresterea lui!

| Catrice a răspuns:

Tu vrei să-ți crească parul cum era într-o zi?!

| Andreeush a răspuns:

Nu există produse care să îți facă părul să crească mai repede.
O să crească singur, nu te mai stresa. Oricum timpul trece repede.