| MoroșanuGigi324 a întrebat:

SALUT TPU!
E adevărat că apa caldă și săpunul exfoliază pielea bronzată de la soare?
Daca nu ce metode naturale aș putea să folosesc pentru a o exfolia?

3 răspunsuri:
| and0ra a răspuns:

Da, pielea se exfoliaza dupa un dus cu apa calda si sapun sau gel de dus, in cazul in care esti bronzat. Mi se intampla mereu cand veneam de la mare. Chit ca o sa dureze cateva dusuri pana ti se duce de tot bronzul.

Răspuns utilizator avertizat
| and0ra a răspuns (pentru MoroșanuGigi324):

(Am sa raspund la intrebari, dar tin sa mentionez inainte ca nu stiu sigur daca se aplica la toate tipurile de piele, ci vorbesc din experienta mea).
Mie imi functioneaza mereu procedeul acesta.
"Cam cat de bronzat trebuie sa fiu" -- mie chiar acum cateva zile mi s-a exfoliat pielea, si eram foarte putin bronzata, doar de la cum am tot iesit afara si s-a prins putin bronzul. Dar tin sa precizez ca am pielea deschisa, deci nu stiu sigur la piele mai inchisa cum functioneaza.
Sapunul nu trebuie sa fie special, dar daca chiar vrei sa te exfoliezi si nu merge cu unul normal, poti sa iti iei un sapun exfoliant. Totusi, nu il recomand, mai ales pe fata, pentru ca sapunul exfoliant si orice produs exfoliant usuca pielea extrem de tare.
Mie imi trebuie 2-3 dusuri ca sa se exfolieze de tot pielea, insa de multe ori, chiar daca se exfoliaza, tot ramane un pic de bronz (dar nu e la fel de puternic). Un bronz normal, fara sa faci nimic special, se duce intr-o luna, doua.