| LookBehinD a întrebat:

In urma actului sexual cu iubita mea mi-au aparut niste bubite mici de tot pe penis si s-a inflamat asa ba chiar se exfolia. Am folosit clotrimazol vreo o saptamana si mi-au trecutbubitele si nici nu se mai exfoliaza.

Dupa o saptamana am facut-o iar crezand ca mi-a trecut (neprotejat) si ma doare foarte tare pielea aceea din jurul penisului. Ce ar putea sa fie?

Si daca am facut-o cu ea exista sansa sa-i dau si ei chestia asta? (initial ma gandesc ca este doar o inflamatie si nu ceva cu transmitere sexuala...)

Am nevoie de sfaturi, va rog.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este o boala cu transmitere sexuala!
Cand esti bolnav si ai bube pe penis, fugi la medic sa primesti tratamentul adecvat, nu te tratezi dupa ureche, crezand ca-i vreo inflamatie, ca nu se umfla penisul de la vant sau curent.
Mergi la boli Dermato-Venerice tu, iar fata la Ginecologie, pentru analize si tratament adecvat.
Tratamentul se face concomitent de ambii partneri de sex.
Pe toata perioada tratamentului, nu se practica sexul deloc, pana la terminarea completa a tratamentul si confirmarea analizelor, ca-i negativ (ca a disparut infectia).
Cu cat este mai avansata infectia/boala, cu atat necesita timp mai indelungat sa fie eliminata.
Un sfat sanatos: mergeti de urgenta la medic, ca infectiile astea nu trec de la sine si se agraveaza pe zi ce trece.

| LookBehinD explică (pentru Violleta2022):

Buna. Ideea este ca nu mai am nicio buba pe penis la momentul actual, doar este putin rosu si dupa 2 numere incepuse sa ma doara, ceea ce nu e normal, pentru ca stiu cat duc.

sunt la tara momentan si n am la ce medic sa merg.
totusi nici nu cred ca mai este nevoie din moment ce aproape mi-a trecut.

tu ce zici?

| Violleta2022 a răspuns (pentru LookBehinD):

Dar autobuz catre oras nu ai?

In orice caz "aproape" a trecut este doar o faza, ca sa revina in forta infectia sau boala care nu-i vindecata.
Pacat ca nu poti pricepe ca, nimic nu trece de la sine si trataezi cu ignoranta ceea ce nu ar trebui.
Esti tanar si dornic de sex? Vei vedea curand ca nu vei mai avea cu ce sa-l practici, daca acum nu te vindeci.
Dar stii ce, pana nu ajungi acolo, nu crezi.
Daca numai dupa 2 zile de cand ai scris intrenarea aici, spui ca te-ai vindecat... da-mi voie sa ma indoiesc de sinceritatea ta. Oricum, te imbeti cu apa rece si te minti singurel.
Bolile cu transmitere sexuala nu se vindeca de la sine, dimpotriva, se agraveaza.

| LookBehinD explică (pentru Violleta2022):

Buna, Ana.

Am uitat sa mentionez, am folosit Gino-Canesten, de aia zic ca mi-a trecut. si da, chiar mi-a trecut insa intr o zi am intrerupt tratamentul si aparusera putine mancarimi. acum sunt ok. multumesc mult pentru raspuns oricum!

| Violleta2022 a răspuns (pentru LookBehinD):

Canestenul este folosit in general pentru infectiile cu candida.candida este o bacetrie a naibii de rezistenta, si de cele mai multe ori este nevoied e 2-3 repetitii ale tratamentului, ca sa poti scapa de ea.
Intreruperea tratamentului duce la reluarea lui de la capat, ca sa fie eficient.
Sexul este interzis pe toata perioada tratamentului.
Bineinteles ca si partnerul de sex trebuie sa faca tratamentul concomitent cu tine, ca sa se vindece si el si sa nu te re-infecteze.

8 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Cel mai probabil ai luat clamydia. Mergi de urgenta la medicul urogol pentru consult si tratament. Si daca vrei sa mai ramai cu prietena, ia-o si pe ea cu tine. P.S. Iubita ta umbla din floare in floare, bolile cu transmitere sexuala nu apar din senin, doar prin contact sexual. Bafta si multa sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta reiese ca cel mai probabil te-ai pricopsit cu o infectie caracteristica bolilor cu transmitere sexuala. In astfel de situatii trebuie sa te prezinti la sectia de boli dermato venerice pentru ca medicul sa-ti prescrie tratamentul adecvat de urmat. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Consultați amândoi un medic sexolog sau dermatolog.

| AmandinaDragan a răspuns:

''Si daca am facut-o cu ea exista sansa sa-i dau si ei chestia asta? '' Pai din ce ai spus se deduce ca de la ea ai luat. Mergeti amandoi la Dermato Venerice.