| raul230 a întrebat:

Imi puteti zice cam cat castiga un fotomodel?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde ce contracte i se ofera, la ce agentie e, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De la zero lei la milioane de dolari

| reddhead a răspuns:

Un fotomodel incheie diverse contracte cu agentii de moda si nu numai, prin urmare castigurile nu sunt fixe, ci in functie de sumele prevazute in contract. Ca sa iti faci o idee, in New York, media anuala de castiguri ale unui fotomodel este sub 50.000$. Ceea ce este putin. Insa desigur ca exista si fotomodele patite cu salarii de 500.000$ pe an si se ajunge si la cateva milioane in anumite cazuri.
Asadar, depinde de agentia pentru care lucrezi, dar in Romania sa nu te asepti la sume prea consistente. Am un prieten care a semnat un contract de 30 000 de Euro cu o agentie olandeza care avea un proiect in Romania si aia au fost cam toti banii pe care i-a facut pe o perioada de 2 ani din modeling. Deci depinde foarte mult.

| AliaMaria a răspuns:

Buna!

Eu am activat ca si fotomodel 5 ani in Romania-Anglia, dar in Romania, doar ca si fotomodel, se castiga foarte prost. Eu spun ca nu merita. Daca vrei o cariera in modeling, mergi la o agentie, sa te trimita la prezentari/defilari. De 1000 lei/lunar, cu greu treci de suma asta. Doar daca faci nud-uri se castiga mai bine.