| panda92 a întrebat:

Salut tpu.Intrebarea asta este adresata fetelor. laughing
am citit ieri despre o masca faciala cu miere si malai si cica face bine la cosuri, imperfectiunile pieli, etc.Acest tratament se face o data pe saptamana
A incercat vr-o fata? daca da v-a ajutat in legatura cu cosuriile?
Fundita. happy

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sunt alte optiuni mai bune pentru cosuri. Malaiul se foloseste la scrub, pentru punctele negre. Foloseste eventual doar miere, o pui pe fata, o lasi 1-2 ore si apoi te clatesti.
Sau cumpara-ti Zynerit de la farmacie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e un scrub. Scrubul cu acneea nu face casa buna, se fac taieturi microscopice la nivelul pielii cu aceste scruburi si bacteriile au acces. Ai sanse sa spargi acele pustule si sa se raspandeasca bacteria, deci mai multe cosuri. De-asta nu e nici bine sa-ti storci cosurile si daca o faci musai sa folosesti un produs anti-bacterian ( skinoren de exemplu ) dupa ce termini.

Revenind la intrebarea ta e ok sa aplici miere pe ten, nu are un efect minune peste noapte dar nici rau nu face. Dar daca vrei sa tratezi acneea iti recomand exfolierea chimica, bha.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In loc de malai, incerca cu scortisoara.
Nicio masca nu te curata de cosuri, doar face pielea sa arate mai bine.Sau mai rau.

| paula369 a răspuns:

Nu am auzit. Eu am avut multe cosuri pe fata si mi-au trecut folosind o crema de corp de la Dove. Nu am nici urme dar nici cosuri. big grin
Desi daca ai grave probleme cu acneea, gen multe multe cosuri si chiar nu sti cum sa scapi de ele, ar fi bine sa intrebi un dermatolog happy

| Atatt a răspuns:

Am auzit si incercat masca-scrub cu miere si bicarbonat. Este destul de buna.