| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat si am tenul gras si duce la aparitia unor punctisoare negre si albe.Ce as putea sa fac ca sa am tenul normal? Chiar dupa o ora dupa ce ma spal pe fata pielea devine lucioasa.Cu ce as putea inlatura punctele negre si albe, nu sunt chiar multe dar i-mi creaza discomfort.

Răspuns Câştigător
| Aleee22 a răspuns:

Nu poti sa faci sa ai un ten normal dar poti reduce excesul de sebum pentru ca pielea ta sa nu mai fie lucioasa.Stiu asta pentru ca si eu am tenul gras si e o confruntare grea in fiecare zi.In primul rand pentru uscarea tenului ca acesta sa nu mai fie lucios eu utilizez sapun cu sulf pe care il poti cumpara de la farmacie si costa cam 6-7 lei depinde de farmacie.Acest sapun este foarte bun. Utilizand acest sapun punctele negre se vor reduce si nu vei mai avea un ten lucios.Inca ceva, trebuie sa te speli cu el dimineata si seara si sa eviti sa pui mainile pe fata si sa schimbi prosopul o data la 2 zile daca nu utilizeaza servetele. Poate ca nu ai stiut dar suntem norocosi pe o parte ca detinem acest tip de ten, deoarece la maturitate ridurile vor aparea mult mai tarziu decat la persoanele ce au un ten normal sau uscat.
Sper ca raspunsul meu sa iti fie de ajutor

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe un tonic, săpun cu sulf.
Pa, pa.

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Demachiant dimineata si seara : Eau Thermale Avene Cleanance Gel

Dupa demachiere dimineata : Bioderma Sebium Hydra

Dupa demachiere seara : Isotrexin Gel

Astea mi-au fost recomandate de dermatolog pentru puncte negre. Daca le cumperi, intreaba farmacista cum sa le folosesti.