| ddeennyyssaa13 a întrebat:

Vreau si eu niște sfaturi sau retete ceva pentru dinti albi. Am dintii gălbui și am incercat paste de dinti cu inalbitori dar nimic. Vreau ceva remedii dar fara clasicul bicarbonat si apa oxigenata. Si nici nu cred ca se merita sa dau banii aiurea pe produse de albit sau la stomatolog. Mulțumesc mult. Fundita!

10 răspunsuri:
| DanielPH a răspuns:

Atunci...
Poti face asta :
1-Te speli in continuare cu pasta de dinti, dimineata si seara, daca este nevoie si dupa pranz, apa de gura si... clasicul bicarbonat
Uite ce folosesc eu : O pasta Colgate cu ulei de lamaie si bicarbonatwinking Aici este un secret big grin Bicarbonatul reactioneaza cu acidul din uleiul de lamaie. Te scapa de tartru si albeste dintii, dar nu face minuni.
Sincer eu zic sa ii lasi asa :
Galbui
Fara carii
Fara tartru
Fara mirosuri neplacutewinking
Ce mai conteaza daca sunt putini galbui daca ei sunt sanatosi?

| ddeennyyssaa13 explică (pentru DanielPH):

Da. dar chestia e ca maica.mea nu ma lasa sa ma dau cu bicarbonat prin gura
... știi? De aia am spus ca fara clasicul bicarbonat si apa oxigenata. daca ai avea si alte solutii ti.as fi recunoscătoare

| DanielPH a răspuns (pentru ddeennyyssaa13):

Spalate si tu pe ascuns big grin Cumperi o periuta un plic de bicarbonat si te speli la scoala happy

| anyry a răspuns:

Blend'a'mend 3D White Pearlhappy
intr-o saptamana iti albeste dintii.
este intre 10-20 lei happy
succes

| ddeennyyssaa13 explică (pentru anyry):

Oare este si in Spania? Pentru că acum sunt in Spania

| Loker a răspuns:

Cumpara cate 1 sau 2 banane pe fiecare zi. Mananca-le si ia coaja. Freaca dintii cu partea dinauntru a cojii. Chiar functioneaza. Funda?

| selenadraguta a răspuns:

Pai, in caz ca fumezi, ar trebui sa nu o mai faci si nici cafeaua nu este buna.
Ok, eu folosesc o lingura cu bicarbonat si zeama unui jumatati de lamaie. Le amestec pana obtin un amestec omogen. Frec dintii cam 10 minute (stiu pare mult) si dupa 3-4 spalari ar trebui sa vezi diferenta!
Succes! happy

| ddeennyyssaa13 explică (pentru selenadraguta):

Nu fumez deocamdată. Am doar 12 ani laughing

| AnnwtzaCriss a răspuns:

Pune bicarbonat de sodiu si deasupra lamaie si da-ti pe dinti chiar merge