| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor, aseara mi-am vopsit parul cu tonic, nu s-a primit culoarea care trebuia iar acum nu stiu cum sa fac sa se ia culoarea mai repede, ceva sugestii?
mersi!

Răspuns Câştigător
| Sfaterly a răspuns:

Spală-te de multe ori pe cap până ce se duce culoarea. big grin

3 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Trebuie să te speli de mai multe ori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa folosesti Color B4 care indeparteaza pigmentii chimici din firul de par. Scoate toata vopseaua din par ( fara sa decoloreze parul ) si ajungi la cea mai deschisa nuanta pe care ai avut-o sau la nuanta naturala daca pe par ai aplicat doar vopsele inchise care nu deschid nuanta parului ca cele blonde sau roscate. Il gasesti in DM si costa 77-80 de lei
http://www.colourb4.ro/......nt-de-par/

Experienta mea cu Colour B4 a fost una ok : nu mi-a uscat parul, nu mi-a schimbat culoarea parului natural ( aveam radacinile crescute, cel putin 10 cm ), varfurile s-au degradat foarte putin si parul era enervant de fin ( parca era par de pisica ). Eu o sa il mai folosesc cand o sa vreau sa scap repede de pigmentul din par.

Daca vrei sa indepartezi pigmentul prin spalare poti sa folosesti un sampon pentru matreata, dar inainte sa il speli iti aplici ulei vegetal putin incalzit ( bagi sticla cu ulei intr-un bol cu apa calda ) pe par, il poti aplica si la radacina. Acopera parul cu o punga/casca de dus/folie alimentara si stai asa minim o ora - maxim 24 ore.

Poti sa folosesti ulei de : seminte de dovleac, cocos, masline ( 75% concentratie acid oleic ), seminte de in, migdale (62% ), seminte de struguri, avocado (60% ) jojoba, argan (45% ) etc.
https://www.bioportal.ro/......it-p12867/

Daca preferi uleiurile cu o concentratie de acid oleic mai redusa poti sa folosesti : ulei de germeni de grau ( 15% concentratie acid oleic ) – contine o cantitate foarte mare de vitamina E, macese ( 15% ), jojoba ( 12%), seminte de bumbac (25%), canepa ( 12% ), samburi de struguri ( 20%), coacaze negre ( 10% ), seminte de bumbac ( 18%), seminte de merisor ( 25% ), in (20%) si ulei de borago ( 17%)

Iti poti face un mixt folosind ulei de germeni de grau, samburi de struguri, coacaze negre si macese sau poti sa combini uleiurile cu o concentratie mai mare de acid oleic cu cele care au o concentratie mai scazuta. Astfel iti indepartezi si culoarea dar iti ajuti si parul/scalpul. Daca vrei sa te vopsesti iar asteapta cel putin 2 aptamani, de preferat 4.

| Kiwibibilă a răspuns:

Te speli pe cap în continuu big grin