| SinonZul a întrebat:

Salutare!
Dati-mi niste retete, masti pentru cresterea parului si impotriva caderii lui ( poate amandoua intr-o masca )?
- am auzit ca si uleiul de ricin ajuta impotriva caderii parului- poate l-ati inclus in vreuna
nu chestii copy-paste, retete care le-ati incercat si care au dat rezultate.
multumesc mult

3 răspunsuri:
| alincik900 a răspuns:

Salut pe mine ma ajutat mult de aceea am scris si pe blog despre uleiul de brusture http://alincik-md.blogspot.com/......-griu.html

| Miah a răspuns:

Buna, eu folosesc asta mai ales iarna
Ia o banana, piseaz-o, amesteca cu 5 linguri de ulei de masline, 3 linguri de ulei de ricin si 3 de miere de albine naturala un din magazin, amesteca toate ingredientele, aplica-le pe par, te acoperi cu o punga pe cap ( stiu. suna cam ciudat ) si stai asa minim 3 ore, eu stau de obicei de seara pana dimineata dar sa fie minim 3 ore iar dupa te speli cu samponul obisnuit pana se duce uleiul. Dupa a doua utilizare va da rezultate, e bun si pentru parul cret, e foarte matasos dupa spalare, cat despre crestere doar dupa o luna se poate observa vizibil ca a crescut

Sau am mai incercat masca cu oua, iei 1 ou pentru parul mic, 2 pentru parul mediu, si 3 pentru lung, le bati si intinzi masca de la radacini pana la varfuri si stai 4 ore asa doar ca va fi mai greu cu spalatul fiindca galbenusul face parul ca si cum ar fi dat cu gel si trebuie mult sampon.
Eu le-am incercat pe astea si mi-au oprit caderea parului, dupa cateva luni am remarcat ca si crescuse destul de mult, ajunge o data pe saptamana sa faci o masca dar poti si de doua ori de exemplu luni si vineri. Mult succes si rabdare

| Miea a răspuns:

Eu am incercat miere amestecata cu gel de aloe in proportii egale. Gelul de aloe se gaseste la farmacia verde, e putin cam scump dar e mult si se merita. Masca se aplica o data pe saptamana, inainte sa te speli pe par, o lasi 20-30 minute, apoi te speli normal cu sampon, apoi balsam. Trebuie sa faci asta in fiecare saptamana pentru un timp, pana vezi ca parul e mai puternic.
Bineinteles ca uneori mai trebuie sa tai si din varfuri uneori. Eu de cand am folosit masca asta, mi s-a regenerat tot parul, nu mai cade si nici nu se mai despica varfurile, creste foarte bine si repede. Acum depinde de tipul de par al fiecareia, eu sper sa-ti foloseasca.