| Gabriel2424 a întrebat:

Salutare! De ceva vreme a inceput sa mi se rareasca parul prin părți, sțiți ceva vreun sampon, ser, gel sau ceva de genul pentru regenerare par? Mentionez ca am si matreața, am 19 ani.Mersi anticipat.

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce ai tu este posibil sa fie Dermatita Seboreica si este generata de o ciuperca situata pe scalpul capului, care produce matreata si care poate provoca si caderea parului.

Cumva folosesti gel, spuma sau creme de par?
Fiindca acestea sunt cele care ar putea provoca dermatita si caderea parului.

| Gabriel2424 explică (pentru Violleta2022):

Nu mai folosesc de mult, am avut un sampon vichy dercos care a fost bun nu mi-a aparut, dar dupa l-am schimbat cu unu cu ichtiol si a mers o luna si dupa mi-a aparut iar.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabriel2424):

Faptul ca ti-a aparut din nou inseamna ca nu a fost bun, fiindca nu a distrus ciuperca.
Trebuie sa mergi la dermatolog pentru un tratament adecvat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Revalid e cel mai bun, din cate am testat.
Alpecin e o vrajeala, da parului aspect de sarma, ca sa para mai des. Macar miroase misto laughing

| Gabriel2424 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Lasa-ma cu Alcepin, am folosit, prostie, da, hai ca voi incerca Revalid sa vad cum e.Despre asta e vorba: https://www.revalid.ro/......ff-shampoo

| Gabriel2424 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Vad ca sunt la pachet si 2 60 lei: https://comenzi.farmaciatei.ro/......us-p343506

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Gabriel2424):

Eu am folosit unul impotriva caderii parului, nu anti-matreata.
Era si ala scump, dar merita banii.

| Gabriel2424 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aa, pai e bine, da-mi si mie un link de la ala te rog, ai observat ceva imbunatatiri?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Gabriel2424):

Https://www.revalid.ro/......ng-shampoo
Cat timp ma spalam cu el, imi cadea mai putin par.

| Gabriel2424 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si vad ca zice ca se poate folosi pentru matreața, tu ai avut si matreata?

| Gabriel2424 explică (pentru Gabriel2424):

Si pentru matreața.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Gabriel2424):

Mai faceam uneori. In timp ce l-am folosit, nu aveam.

| Drimmero a răspuns:

Alopecia e de cele mai multe ori genetica, ai mostenit ori de la tatal tau, ori de la bunicul patern sau bunicul matern, e ca o loterie, daca mostenesti gena de la ei vei cheli si tu. Din pacate nu are leac, tot ce vedeti voi cu sampoane minune, creme, pastile sunt doar produse de marketing, niciodata produsele astea nu vor invia foliculii (asta cica este scopul, de a invia foliculii deja morti) ceea ce imposibil din punct de vedere medical. Poti sa te dai si cu gainat de cocostarc si balegar de vita, efectul e 0, singurul remediu impotriva cheliei (cand e la inceput spre medie) e implantul de par, altfel vei pierde timpul si banii avand 0 efecte, parul e controlat hormonal, niciodata niste produse cosmetice nu vor fi capabile sa faca asta, drept dovada... daca aveau vreun efect nu mai existau cheliosi, partea proasta e ca desi e genetica, nici nu o poti preveni, e o loterie. Sunt foarte informat pe subiect deoarece si pe mine ma preocupa caderea parului, inca nu am probleme insa nici n-as vrea.

| Drimmero a răspuns:

Cat despre matreata, du-te la dermatolog, s-ar putea sa ai o dermatita care necesita tratament o perioada, de aia scapi mai greu si vei avea matreata mereu daca nu o tratezi.

| Whitesnake99 a răspuns:

Exista un singur sampon in toata lumea asta care chiar e demonstrat ca merge si gasesti pe toate forumurile internationale legate de caderea parului : Regenepure DR. Nu se gaseste la noi, e foarte scump si trebuie comandat din afara.

| AndreiTpuMolostina a răspuns:

Pentru matreata eu folosesc REVALID si cred ca il gasesti la orice farmacie, dar de prima parte cu raritul parului nu am idee. Zi faina!

| Gabriel2424 explică (pentru AndreiTpuMolostina):

Eu am folosit Vichy Dercos mai de mult si a dat rezultate dupa l-am schimbat cu sampon cu ichtiol de la gerovital si a mers o luna dupa mi-a aparut iar.De cand folosesti samponul de la Revalid si cum ti se pare?

| AndreiTpuMolostina a răspuns (pentru Gabriel2424):

Il folosesc de 9 luni si pentru mine a functionat perfect. Nu mai am nici un pic de matreata in cap. Doar ca este scumput 60-70 de lei.