| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare,eu am tenul/pielea creolă și de mic am fost criticat pe chestia asta și se fac glume rasiste și m-am săturat! Eu Iarna cred că sunt mai deschis! Și mereu am urat vara că vara sunt mai negru,mă inegresc foarte mult pe față,pe mâini și pe gât, pe burtă sunt deschis, pe picioare pentru că le acopăr cu haine! Acum m-am înnegrit din cauza jobului că lucrez la glovo cu bicicleta și umblu toata ziua pe caldură când am comenzi! Am incercat crema antibronz vreo 2 săptămâni și după ce am văzut că arăt că dracu nu am mai folosit-o!
Oare Iarna sau când e frig mă albesc? Și la anul vreau să fac glovo cu mașina, înseamnă că nu cred că mă voi bronza așa tare?
Pe o parte nu știu ce să fac, mă gândeam odată sa mă duc al un salon de depigmentare sau ceva daca ar exista dar nu știu cât ar costa

32 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Numai idiotii fac glume pe seama culorii pielii. Deci, nu trebuie bagati in seama. Stiu! E greu pentru un tanar, dar trebuie sa-ti cultivi rabdarea. Eu le-as raspunde ca mai bine decat branza ca ei. Ar trebui sa mergi si la doctor daca, din familie, doar tu esti mai pigmentat. Este o boala Acanthosis nigricans.

| MarianWLF a răspuns:

Toti care rad de tine, la sfarsitul zilei se duc la ei acasa si uita de existenta ta, de ce sa te complici? Asta esti, ii dai inainte, nu te pune nimeni sa stai in preajma celor care fac astfel de glume, iti vezi de viata ta.
Pe vremuri parintii, bunicii nostri, lucrau la camp, toti erau negrii, toti, acum suntem printi si printese albe ca zapada, vorba lui Dana Budeanu "fatalai", hai las-o laughing

| RAY a răspuns:

Semeni pe eli https://www.youtube.com/watch?v=ZeK_hTU34Z4&ab_channel=Studio66Records

nu esti un barbat urat,cred ca ai deja o credinta privind asta,nu cred ca esti discriminat de toata lumea ca esti negru, si eu sunt discriminat din cauza inaltimi mici, voci subtiri, ca arat mult mai tanar, dar nu trebuie sa ai complexe de inferioritate, acceptate asa cum esti

| StoicAnalysis a răspuns:

Cea mai mare greșeală din viața ta, e aceea de a lăsa idioții să-ți influențeze viața. Să zici mersi că ai mâini și picioare, și că poți lucra. De ce să-ți schimbi corpul, dacă nu ai nici un defect ce ar putea cu adevărat să te încurce în viața de zi cu zi?
Nu culoarea pielii tale e defectul, ci grija ta față de părerea altora e problema.

| sammie a răspuns:

Bine fratioare vad ca nu mai are rost sa-ti raspund la intrebari, imi bat capul degeaba.

| sammie a răspuns:

Si noi n-avem ce naiba sa-ti facem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba fratele meu, tu ai niste complexe inutile. Acum m-am uitat si eu la poza ta, no homo, dar cred ca esti foarte ok. Nu inteleg de unde ti-au intrat tie prostiile astea in cap... Si eu sunt maj brunetel, aproape la fel ca tine, dar nu am avut probleme nici cu fetele nici cu anturajul. Mai sunt si micut de inaltime ( 1. 64cm) si tot nu am avut probleme, sa mai pun si ca sunt usor supra ponderal. Eu cred ca ar trebui sa iti schimbi anturajul, dai in mortii lor, nu mai umbla cu ei, simplu. Cat despre femei, sunt fram si fete bune, eu sunt mucitor in fabrica, si vad grasi, slabanogi, pitici, care au iubite/neveste. Intr-adevar nr de fete bune este mic in compartie cu pocnitorile, dar asta nun inseamna ca ele nu exista. Eu sincer cred ca problema este si la tine pentru ca pui dublu standard. Daca tu de dai doar la tipele hot si frumoase, ale te resping fratiorul meu, si nu este vina lor ca au optiuni mai bune. Sincer acum, pune-te in locul lor! Daca ai avea dm'ul plin cu mesaje de la baieti sexy si bogati, tu ca femeie, nu-i i-ai alege pe aia in locul unui curier la glovo?! Si nu zic ca este ceva rau sa lucrezi la glovo, Doamne fereste, fiecare isi castiga painica cum poate, ti-am spus si eu sunt simplu muncitor. Doar ca intrii in competitie cu barbati mai potenti financiar decat tine. Eu zic sa incerci si cu 4/10, 5/10, sikini sau faties. Ca pana la urma intelegerea si afectiunea conteaza in cuplu, nu fizicu. Nu mai alerga dupa 9/10, 10/10. Nu doar satcy este valoroasa, beky iti poate oferi mult mai mult daca ii dai o sansa macar. Te salut bossule!

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

La mine nu exista fete frumoase sau urâte,exista doar îmi place și nu îmi place,nu sunt pretențios la fete, nu am fost împreună nici cu fete gen frumoase dar nici urâte, fosta mea mie prima data când am văzut-o mi s-a părut doar dragută și că nu e cine știe ce dar după câteva zile a inceput să îmi placă mult! și în ochii mei era cea mai frumoasa chiar dacă alții spuneau că e urâtă, aici depinde de gusturile fiecăruia că o fata ce ți se pare urâtă în ochii altora e frumoasă și invers!
Și pe fosta mea nu o lăsăm, dar m-ai lăsat ea din cauza că e o zdreanță!

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Și fosta mea înainte să fiu cu ea spunea că sunt frumos dar după ce ne-am despărțit a zis că sunt negru și urat

| anonim_4396 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ce n-as da sa mai am si eu ca tine 20+ ani. Viata ta este abia la inceput, concentreaza-te pe tine, cu siguranta va aprea si o fata potrivita pentru tine. Daca stai in chirie, poti sa te muti in alt oras. Alte oportunitati, alte vibeuri, alti oameni, alte fete. Poti sa incepi de la 0 boss

| nyoentox2002 explică:

Sunt obsedat de atenție și validarelaughing
Fericirea mea consta în atențielaughing
Daca astea mă cheama sa cant pe scena la concert sau știi ce fericit m-aș simți? că știu că primesc toată atenția posibilă, îmi place să fiu lăudat laughing
Și sunt momente care mă consider frumos dar când o fata vine și îmi spune că sunt urâtă sunt trist vreo câteva zile apoi pun întrebări pe TPU că sa mă descarc

Răspuns utilizator avertizat
| nyoentox2002 explică (pentru TornadoIDS):

Am și eu frustrările mele mi le vars aici

| andreeaeml1200 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Cam prea narcisist, îti hranesti fericirea cu atentia unor oameni necunoscuti

| nyoentox2002 explică (pentru andreeaeml1200):

Nu sunt narcisist, și nici nu am zis că sunt o persoana frumoasa, daca nu mă place nicio fată, clar sunt urât punct, o sa îmi cumpăr o cagula și o să îmi acopăr fața

| nyoentox2002 explică:

O cagulă e cea mai bună!
Daca vrei îți dau eu un prezervativ folosit de al meu să ți-l pui in caplaughing

| nyoentox2002 explică:

Mi-e lene, altceva?

| 4evergentleman a răspuns:

Fa sport de contact si pune i la punct sau dai in judecata

| nyoentox2002 explică (pentru 4evergentleman):

Apoi dacă știu bătaie am mai multe probleme, mai multe bătăi, și o sa vina cu mai mulți după mine!

| 4evergentleman a răspuns (pentru nyoentox2002):

Atunci dă-i in judecată pentru ura rasială și defăimare

| 4evergentleman a răspuns (pentru 4evergentleman):

Nu trebuie sa ai milă că nici ei nu au de tine! Știu cum e că și eu am trecut prin așa ceva,te vad moale singuratic,fără apărare și de aia se comporta așa cu tine că ești umil,daca erai unu dintr-o bucata nu mai o ardeau ei cu tine așa! Numește i și tu decolorati, spalaciti, brânzeturi expirate mai găsești tu, caută să le dai și tu bullying daca nu îți dau pace dar îi poți da in judecata! Deja ai probleme psihice pe baza glumelor rasiste și pe asta o poți adăuga sub acuzație, perturbare psihica.

| nyoentox2002 explică (pentru 4evergentleman):

Pai eu sunt major și el e minor

| 4evergentleman a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu mai zic nimic de români și de țigani că iar îmi pierd contul dar noi nu ar trebui să existăm pe pământ laughing
Muta-te in alta tara mai civilizata,noi nu suntem nu vom fi niciodată civilizați,educați cu mici excepții,noi atât putem sa fim rai,cocalari,rasiști,judecam, bârfim, denigram, calomniem, sa ascultam manele dar sa ieșim în stradă pentru drepturile noastre ca alte popoare nu știm doar sa ne omorâm între noi și batjocorim, noi de la primate nu am mai evoluat eu de aia și m-am izolat că puțini români și țigani sunt oameni restul ar trebui exilați pe o insulă departe de civilizație

| dragodana a răspuns:

Salut!
Stai cuminte in banca ta.
Si eu sunt mai inchisa la culoare(nu sunt tiganca, doar am pigmentul mai inchis) si am fost numita in fel si chip.
Acum nu mai imi pasa.Ba chiar cand stau la plaja ma intorc pe toate partile ca puiul la rotisor.
Imi place sa fiu bronzata.Cand ma intorc de la mare mi se vad decat ochii si dintii, restul zici ca sunt africanca.
Cat despre cei care fac misto de tine, fa si tu de ei.Se pare ca au un neuron si ala moare de singuratate(uite, poti sa le spui asta).
Italienii de ce vor sa fie cat mai bronzati? Pentru ca pielea maronie=sanatate.Totusi foloseste un SPF pentru ca soarele a devenit foarte nociv.
Rau imi pare sa iti spun ca si in masina te vei bronza. Poate chiar mai rau pentru ca lumina va fi filtrata printr-un geam.Si mai rau, doar pe o parte(stanga, ca dreapta va fi mereu la umbra).

| nyoentox2002 explică (pentru dragodana):

Dar la mașină pot sa trag prostia aia și nu prea o sa îmi între așa soare!
Mai mult o sa îmi între soarele daca fac curierat pe bicicletă!
Așa îmi bate foarte tare la mașină mai puțin, daca folosesc și crema antibronz spf50+ nu o să mă mai bronzez

| dragodana a răspuns (pentru nyoentox2002):

Prostia aia se cheama parasolar.
Ma refeream ca te vei bronza doar pe mana stanga si pe dreapta nu.Am vazut efectul asta la cunostinte care conduc mult(taximetrist, sofer de tir).
Ba te bronzezi si cu SPF 50 dar mai greu.Mai ales noi, brunetii, suntem magnet pentru soare.
Cu SPF 100 nu se bronzeaza nimeni. Exista, dar sunt scumpe.
Eu zic sa te linistesti, foloseste in continuare SPF si nu mai pune botul la toti prostii.
Explica-mi de ce este mai misto o piele de albinos, spalacit asa.
Unii dau bani multi sa fie bronzati(la saloane, pe creme autobronzante) si tu vrei sa fi alb?

| nyoentox2002 explică (pentru dragodana):

Da vreau sa fiu mai deschis, macar cum sunt pe burtă să fiu și pe față, pe burtă sunt deschis dar pe mine mă interesează cel mai mult fața, sa am o culoare acceptabilă!

| andreeaeml1200 a răspuns:

Nu mai baga in seama tot ce zice orice prost.
Si eu am avut problema asta, dar la mine e fix invers, sunt foarte alba.
Si eu am primit bullying de la niste jeguri de persoane, pe tematica asta. Ca-s alba ca varul, urata, blonda, spalacita, proasta, curva(aveam culoarea aia de blond ca pitipoancele alea din bancuri). Mi-a fost greu sa trec peste aceste vorbe, dar daca nu erau aceste persoane, nu ma dezvoltam pe plan emotional si nu eram ceea ce sunt eu acum.

| andreeaeml1200 a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Si ce vina avem noi ca ne nastem prea negri sau albi? Exact, nu trebuie sa ne judecam unul pe altii din cauza asta, crezi ca mie imi place sa am piele asa deschisa?

| nyoentox2002 explică (pentru andreeaeml1200):

Mai criticat ești când ești negru decât alb?

| andreeaeml1200 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Si cand esti prea alb esti la fel de criticat!

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Nu trebuie sa iti pese daca rad cei din jurul tau de tine. Si eu primeam bullying cand eram mai mica pentru ca eram foarte slaba, dar nu prea mi-a pasat si am mai pus putin pe mine. Lumea e rea si rasista