| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare,eu am tenul/pielea creolă și de mic am fost criticat pe chestia asta și se fac glume rasiste și m-am săturat! Eu Iarna cred că sunt mai deschis! Și mereu am urat vara că vara sunt mai negru,mă inegresc foarte mult pe față,pe mâini și pe gât,pe burtă sunt deschis, pe picioare pentru că le acopăr cu haine! Acum m-am înnegrit din cauza jobului că lucrez la glovo cu bicicleta și umblu toata ziua pe caldură când am comenzi! Am incercat crema antibronz vreo 2 săptămâni și după ce am văzut că arăt că dracu nu am mai folosit-o!
Oare Iarna sau când e frig mă albesc? Și la anul vreau să fac glovo cu mașina,înseamnă că nu cred că mă voi bronza așa tare?
Pe o parte nu știu ce să fac, mă gândeam odată sa mă duc al un salon de depigmentare sau ceva daca ar exista dar nu știu cât ar costa

16 răspunsuri:
| sammie a răspuns:

Ok, ti-am mai spus o data ca nu trebuie sa-ti pese de ce zic ceilalti. Pai daca as face cum faci tu n-as ajunge nimic niciodata. Tu traiesti numai din ce zice lumea. Daca asa e pielea ta n-ai ce sa-i faci. Da de africanii aia cu pielea chiar neagra care vin in Romania? De aia ce mai zice lumea? Si eu nu-i vad ca se plang ca nu gasesc gagici ca toate sunt rasiste. Ce naiba.

| nyoentox2002 explică (pentru sammie):

Toată lumea e rasistă!

| sammie a răspuns (pentru nyoentox2002):

Da, in capul tau. Din poza ta de profil nu prea vad ca esti asa negru cum zici, dar iti spun ca daca ai sta sa socializezi, sa iesi pe-afara, sa-ti faci prieteni n-ai mai sta pe TPU sa cauti oameni care-ti plang de mila. Dar tu tot ce stii aia faci, daca era cum zici tu ca toata lumea e rasista inseamna ca nu mai existau prietenii pe lumea asta. Juma din populatie sunt negrii.

| nyoentox2002 explică (pentru sammie):

O fată mi-a zis că sunt mai alb in realitate decât în poze! Deci în poze arăți într-un fel în realitate in alt fel! Tot orașul mă urăște, și de mic și până acum îmi iau bullying și fac glume rasiste! Sunt injosit in fiecare zi in oraș! nu știu cât o sa mai rezist

| sammie a răspuns (pentru nyoentox2002):

Poti vorbi cu oameni pe net, nu trebuie neaparat in realitate daca zici ca aia sunt niste distrusi. Exista si viata pe net. Iar cand o sa implinesti 18 ani poti sa te muti din orasul ala.

| nyoentox2002 explică (pentru sammie):

Am 21 ani, si asta am de gând să fac dar trebuie sa iau permisul sa strâng bani să îmi iau masina(cred că în până la jumatea, sau sfârșitul primăverii! Dar e nasol că mereu mi se schimbă planurile

| sammie a răspuns (pentru nyoentox2002):

De ce nu le zici si parintilor tai sa te ajute cu ceva bani?

| nyoentox2002 explică (pentru sammie):

Mama de abia poate să își plăteasca facturile și mâncarea, taicamiu investe bani numai în scule adică e lăutar, dar nu e genul de persoana, e faza că nici el nu are așa cântări și dacă are, primește prea putini bani pentru ceea ce oferă el

| nyoentox2002 explică (pentru sammie):

Școala de șoferi tot din banii mei am dat-o, mai am traseul

| anonim_4396 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Eu una nu sunt rasistă, ba chiar mi se pare că arăți bine, dacă tu ești cel din poza de la profil.
Mie îmi plac tipii cu pielea mai ciocolatie și părul negru și creț/ondulat cum îl ai tu. Mi se par mai exotici. happy

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Câți ani ai? de unde ești?

| pufulescu0o a răspuns:

Ma surprinde ca nu ti-a spus nimeni pana acum, mai ales parintii, ca tu insuti esti prima persoana cu care trebuie sa inveti sa traiesti. Deci accepta-te IN PRINCIPIU asa cum esti! Culoarea pielii, greutatea, inaltimea, dimensiunea sculei etc! Nu aduce nimic framantarea asta.
Am zis in principiu ca sa nu te incurajez sa devii un ingamfat, asta e o trasatura urata a caracterului. Daca cineva drag tie iti spune ca te-ai ingrasat, asculta si prelucreaza, nu ignora! Dar asta e deja alt capitol, culoarea pielii e complet altul. Esti asa cum esti si gata, daca fata X nu te place sa fie sanatoasa!

| nyoentox2002 explică (pentru pufulescu0o):

La înălțime am 1, 75 incaltat, vreo 64 kg aproximativ, nu am burta deloc, mușchi nu am sau pătrățele dar nici slăbănog nu sunt

| nyoentox2002 explică (pentru pufulescu0o):

Fata x sunt toate fetele, nu sunt genul nimanui

| careestefazafrate a răspuns:

Bună, și eu am obsesia asta, cu pielea albă și înțeleg modul în care te simți, dar eu sper deosebire de tine am dus obsesia asta la un alt nivel, eu mă acopăr vara, port bluză, adidași, pantaloni lungi, așa că te înțeleg, iar oamenii îmi spun ca sunt nebuna, Pentru că este căldura de foc și eu umblu cu bluze pe mine, de asemenea sfatul meu este sa folosești în continuare crema anti-bronz și să te acoperi mai mult, eu folosesc o crema scumpa anti-bronz.

| AndreeaC78 a răspuns:

Nu există nimic pentru depigmentarea pielii (doar vitiligo care este o afectiune a pielii ce provoaca depigmentare).Dar dacă vrei să scapi de un bronz care nu îți place și să te protejezi de poluare și razele UV fără să dai o gramada de bani pe SPF-uri poți încerca măști naturale:
https://ioanacosmetice.ro/5-metode-naturale-pentru-albirea-tenului/