| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si ma machiez:
-fond de ten(3 zile din 7)
-corector(cand imi mai apare vreun cos)
-luciu/ruj in nuante nude sau gloss transparent
-rimel(ocazional)
-clestisor de gene(sg produs nedaunator)
Poate unora o sa l-i se pare mult altora putin insa mereu imi vine sa ma dau,mai ales cu fdt. Sunt innebunita sa imi uniformizez tenul(cearcanele proeminente,roseata, samd.)
Eu una imi curat tenul, mi-l exfoliez de 2 ori pe saptamana,imi fac o data pe saptamana masca cu argila si masca cu ingrediente natuarle(miere,scortisoara, etc) ma demachiez cu servete Nivea, mi-l hidratez.Intr-un cuvant nu imi neglijez tenul.Nu folosesc creme sau demachiante cu, Q10 sau alte chestii care stiu ca nu sujnt pentru varsta mea.De exemplu am o colega care se machiaza mai mereu cu fdt,pudra,etc si nu se demachiaza intotdeaunasad am incercat de multe ori sa ii explic ca nu este bine, nu e corect insa nu intelege.O sa vada ea mai tarziu.
Intrebarea mea este:
Eu una cred ca dandu-te cu machiaje si neingrijindu-ti tenul ai sanse mai mari sa iti apara ridurile cat mai devreme cu putinta, insa atunci cand te machiezi putin si iti si ingrijesti fata ca si in cazul meu exista riscul ...nu stiu de 70% sa imi apara mult mai tarziu riduri si sa am pielea lasata.Voi ce credeti?
P.S:vreau sa imi inlocuiesc fdt cu bb cream de la balea insa sora mea de abia mi-a cumparat unul si este pacat de el
am zona T grasa, tenul mixt spre gras.

5 răspunsuri:
| MirelaC a răspuns:

Cred ca mai aveai de asteptat pana sa te machiezi, da' in zilele astea la 13 ani copiii fac multe.De ce esti tu atat de innebunita sa ai tenul mat si fara imperfectiuni? Si mai ales la o varsta atat de frageda? La varsta ta ar fi trebuit sa te joci cu papusile, nu sa te intereseze fondul de ten si alte cacaturi.Pariez ca la 20 de ani pielea ta o sa fie imbatranita si o sa aiba alta textura decat cea normala varstei.Dar asta vrei nu? Pentru ce te machiezi? Vrei sa te placa baietii? Umbli dupa baieti?

Te-as sfatui s-o lasi mai moale cu machiatul si sa-ti vezi de copilaria ta, pentru ca o sa ai tot timpul din lume sa te machiezi.Acum esti doar un copil si trebuie sa si arati ca unul, nu ca o fata de 18-19 ani.Probabil asta si vrei.i don't know.
Esti foarte mica si esti frumoasa naturala. Daca te dai cu un strugurel bine..aia e ok.Dar nu fond de ten si alte minunatii.

Doamne Sfinte ce s-a ales de lumea asta.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Esti prea mica sa folosesti fond de ten... Tenul tau nu respira si o sa ajungi la 20 de ani cu un ten urat si ridat.
La 13 ani, un rimel si un glos sunt suficiente, eventual un corector cand chiar este cazul. O sa ai toata viata ca sa te machiezi cu de toate. Eu nici la 30 de ani nu folosesc fond de ten zi de zi, ci doar la un machiaj special, de ocazie. In plus, atata machiaj imbatraneste. Eu stiu ca voi la 13 ani vreti sa aratati de 20, dar la 20 o sa vrei sa arati de 13... ceea ce va fi imposibil, mai ales daca iti chinui tenul in halui asta.

| viki16 a răspuns:

Este Ok Sa Te Machiezi Dar In Jurul Ochilor Nu Prea Mult Pentru Ca Acolo Se Afla Cea Mai Fina Piele E Ok Sa Folosesti Fon De Ten, Pudra, Corector, Blush, glos ect dar ATENTIE (in Fiecare Seara Trebuie Sa Te Demachiezei Cu Un Lapte Demachiant, O lotiune Tonica, Un Scrub, iar apoi te speli pe fata si aplici o crema hidratanta ) Nu Nu Este Adevarat Cu Atat Mai Bine Daca iti ingrijesti pielea ridurile o sa apara mai tarziu asa ca machiazate dar nu prea mult dar demachierea este cea mai importanta te pup!

| keri a răspuns:

Eu nu spun cu rautate dar esti prea mica sa folososti toate produsele care leai elencat deasupra! pielea ta o sa se schimbe nu o sa ramana ca la 13 ani si toate chimicalele o afecteaza! nu crede ca sunt numai lucruri naturale! acum lasati tenul curat fara nimc lasa-l sa respire! o sa ai timp sa te machiezi cand o sa ai nevoie cu adevarat!

| TippaAnonima a răspuns:

Te rog, nu mai publica asemenea intrebari. Tu te preocupi cu "cum sa ma machez sa fiu swetty?" sau "cum sa-mi fac parul, ondulat sau impletit?". Nu vreau sa fiu rea, ci doar iti spun. Uita-te la intrebarea mea (sunt noua si am pus doar o intrebare) si vezi ce necazuri am eu. Repet, nu vreau sa fiu rea deloc, dar esti mult prea mica.