| TilaTequila a întrebat:

Cum sa-mi exfoliez tenul? Voi ce folositi?

4 răspunsuri:
| callie2 a răspuns:

Poti incerca ceva homemade: miere + zahar brun. masezi 5 minute si apoi o mai lasi inca 5-10 minute. apoi clatesti cu apa calduta.

| Liviu_2019 a răspuns:

Depinde pentru ce vrei sa exfoliezi tenul, pete brune de la soare sau pete acneice. Pentru ambele se folosesc creme. As putea sa iti zic mai multe stiu destul de multe creme pentru asa ceva dar nu stau sa le scriu ca nu ai precizat pentru ce vrei sa iti exfoliezi tenul. Da-mi mesaj dc vrei sa precizeaza motivul.

Numai bine!

| TilaTequila explică (pentru Liviu_2019):

Totul a inceput in toamna cand am inceput sa folosesc un fond de ten nou de la care mi-au iesit cosuri, in zona obrajilor mai mult. Bineinteles, nu mi-am dat seama ca fondul de ten este motivul si am inceput sa te storc. Le-am rupt si le-am tot rupt ( din prostia mea, recunosc! ) lasand in urma niste semne oribile. Deci da, sunt pete acneice mai inchise la culoare. Ti-as fi foarte recunoscatoare pentru orice idee.

| Liviu_2019 a răspuns:

Hmm, ar fi multe de spus. Una la mana si cea mai importanta. Vedeti ca voi fetele faceti cosuri si de la fardurile alea pe care le folositi, fond de ten, etc. De ce? Pentru ca atunci cand va dati cu ele nu va lasa tenul sa respire si prin urmare astupa porii care "ajuta" la producerea cosurilor. Deci renunta la asa ceva cel putin pentru o perioada. Sunt intr-adevar fonduri de ten asa zise speciale pentru ten acneic etc dar nu stiu cat e reclama sau eficacitate, eu unu dc as fi in locul tau as renunta la ele pentru o perioada.
Referitor la creme, cea mai buna pentru pete e Retin A, nu e scumpa e vreo 13 RON, e pe baza de retinol - un ingredient foarte bun pentru acnee. Chestia e ca e cam agresiva, trebuie sa te dai la inceput o data la 2 3 seri vezi cum reactioneaza tenul si dupa aia te poti da mai des dar repet la inceput e posbil sa te iriti, de evitat neaparat zonele de langa ochi, gura si nas, alea sunt destul de sensibile. Tratamentul e destul de lung de minim 6 luni, dc vrei rezultate mai devreme, nu o sa reusesti indiferent de ce crema folosesti. Am prb asta de la 14 15 ani si acum am 25 si stiu ce vb. Deci trebuie sa ai rabdare. Pentru exfoliat mai sunt Isotrexin Gel, SKinoren Gel dar nu cred ca sunt la fel eficiente precum retin a. Nu iti garantez ca o sa ai rezultate EXCEPTIONALE cu retin a dar crede-ma e cel mai bun pentru pete, cauta pe forumuri si ai sa vezi. SI nu mai rupe cosurile ca raman semne si mai evidente.
Eu am prb asta cu petele si am folosit retin a si nu ma exfoliez deloc, nu stiu dc, o sa mai insist, am fc si niste peeling-uri am dat vreo 460 RON pe patru sedinte si nu prea am avut rezultate si pe mine unu ma dispera petele alea dar nu am ce sa fac incep sa ma resemnez.

Cele 3 creme sunt bune bineinteles si pentru cosuri, dar trebuie folosite numai seara si pe timp de primavara vara sa folosesti crema cu factor de protectie 50 gen Uriage 50 pentru ca altfel iti pot iesi pete pigmentate pe fata.
Si dc mai ai probleme cu cosurile incearca sa inghiti si ceva vitamina a, e sau antibiotice - doxicilina, tetraciclina, unidox. Dar nu inghiti de capul tau consulta un medic dermatolog ca te poti intoxica si e nasol.

Si repet lasa fardurile alea fond de ten ca alea influenteaza mult.

Daca mai ai intrebari.