| cristaleyou a întrebat:

Saluuut TPU! am o intrebare e bine sa te machiezi la varsta de 14 ani? Baietii apreciaza mai mult fetele machiate sau nemachiate? voi ce parere aveti? Fundaa la cine raspunde cel mai bine

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te machia de la varsta asta!

Doar balsam de buze sau gloss!
pa-pa

| crissa20 a răspuns:

Buna! Eu zic ca orice barbat sau baiat isi doreste langa el o fata frumoasa, ingrijita, care se respecta! Nu te sfatuiesc sa incepi cu machiaj in adevaratul sens al cuvantului( adica fond de ten, farduri exagerate..etc)
E ok pentru inceput sa-ti cumperi un bb cream(gasesti la maybellyne, la garnier, Nivea, Avon..etc) pe care sa-l folosesti pe post de fond de ten, pudra etc( e un produs 8-in-1, care este hidratant, ajuta la acnee..etc), un gloss sau un balsam de buze colorat, si un mascara( rimel) eu zic ca e suficient pentru 14 ani! De asemenea nu uita sa-ti ingrijesti tenul( banuiesc ca la varsta asta ai ceva probleme cu acneea asa ca iti recomand sa folosesti produse pentru ten gras, cum ar fi:gel de curatare, lotiune tonica si crema hidratanta) Iti recomand ca inainte de machiaj sa ai un ten ingrijit, altfel degeaba te machezi pentru ca... machaijul este ca un desen, deca nu ai o panza curata pe care sa-l evectuezi se strica toata munca, iar efectul va fi dezastruos! Bafta si daca ai intrebari, nu ezita sa-mi scrii! Te pup!

| Krosa a răspuns:

Nu am nici inpotriva sa te machiezi la 14 ani poti baieti apreciaza fete amuzante pe placul lor le place cum esti tu in tine

| Uza a răspuns:

Nu te machia de pe acum draga mea!
Esti adolescenta,naturala opteaza pentru un machiaj lejer( rimel si gloss) sunt mai mult decat suficiente.
O sa arati mult mai bine,crede-ma, iti pune in valoare frumusetea.
Tu trebuie sa te ingrijesti, asta e mai important pentru varsta ta! Un par frumos, o silueta placuta, un ten curat si dupa poti folosi si rimelul cu gloss-ul.
Bafta!

| ÐỄỄẴ97 a răspuns:

Pai da e bine.Dar sa nu fie prea stident.pai depinde de baiat. Unii apreciaza fete machiate, unii nemachiate.Dar daca e sa te placa cineva, o sa te placa asa cum esti tu!big grin

| Peachy a răspuns:

Un gloss sau balsam e mai mult decat ok, daca vei fi mereu machiata baieti vor crede ca tu esti frumoasa doar machiata iar fara machiaj este un stereozaur : )), crede-ma baietii apreciaza o fata naturala cum era si vorba aia cel mai frumos machiaj e un zambet. Sunt sigura ca esti frumoasa fara machiaj ci doar cu un zambet:*

| Yashmine a răspuns:

Fii cat mai naturala altfel risti sa creezi o alta impresie decat ceea ce vrei tu de fapt.
Un balsam de buze si un creion negru sau rimel este suficient.
Eu la 14 ani tot cu aceste produse am inceput si la 17 ani am avut primul fond de ten.

| Anda_Andutza_1993 a răspuns:

Heiiia! Adevarul este ca baietii prefera fetele machiate mai mult decat celelalte ...realitatea ce sa facem! sad iti sugerez sa folosesti un gloss si un rimel( cu acestea sunt de acord, dar cu creionul la varsta asta e aiurea, parerea mea big grin ), ideea este ca eu am 13 ani si nu folosesc nimic din produsele de genu' asta, pentru ca nu-mi plac, dar sigur ca e decizia ta in legatura cu creionul big grin

Sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor.
Puuuup :*