| AngelOnEarth a întrebat:

Saptamana trecuta am varsat din greseala pe blugi niste touch (gel antibacterian). Atunci nu se vedea rau, se vedea doar ud, iar a doua zi deja nu se mai vedea deloc, insa in weekend am bagat blugii la spalat, iar cand i-am luat ieri pe mine am vazut o ditamai pata fix in locul in care am scapat gel. Stiti cu ce as putea da ca sa indepartez pata sau macar sa o astup? Fundoi si vot:X:X:X

P. S.: Pata nu este foarte diferita de culoarea blugilor, dar in lumina se vede rau...cryingcrying

5 răspunsuri:
| chels95 a răspuns:

Cam asa mi s-a intamplat si mie. Foloseste balsam

| Zenithf a răspuns:

Nu stiu exact ce a facut gelul respectiv, poate fiind alcalin a afectat vopseaua din pantaloni, ceea ce inseamna ca nu este o pata ci o decolorare. In cazul in care este totusi pata, poti incerca sa-i speli manual si sa-i freci bine cu sapun de rufe.

| AngelOnEarth explică:

@catalinh Nu pot da cu clor pentru ca blugii sunt bleumarin si s-ar decolora de tot.

| Georgel26 a răspuns:

Salut~! Am incercat sa dau de o carte a bunicii in biblioteca, insa nu stiu unde e.Era super ca avea solutii pentru toate petele.Eu as zice sa incerci sa o speli cu vanish(dar nu prea mult ca poate decolorezi) sau cu sapun lichid, pentru ca am impresia ca substanta aia a intrat in fibre si reflecta lumina atunci cand aceasta cade pe suprafata materialului. Eventual imi mai amintesc de niste trucuri cu sare si lamaie dar.cred ca nu e bine sa incerci asta laughing Aah si inca ceva. poti ca dupa ce ai spalat materialul, sa-l usuci cu feonul in locul respectiv, pentru ca substanta se va evapora mai repede.
Bafta big grinwinking

| Trinitygen a răspuns:

Clor. Sau aia cu cubu de plastic care tot fac reclama la TV.