| alfabet258 a întrebat:

Se poate folosi exfoliant chimic dacă ai sub 18 ani?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa folosesti exfoliant chimic nici daca ai 50 de ani, ca risti sa te mutilezi.
Exfoliantul chimic este extrem de periculos si nu se joaca nimeni cu asa ceva.
Asa ceva este folosit doar de profesionisti si te sfatuiesc sa mergi la unul bun.

| BlueLagoon97 a răspuns:

Nu crede asta cu mutilatul la 50 de ani ca sigur e una dinaia care are 100 de pete de la soare si 15 mii de riduri doar pe frunte. Intra pe insta si caut-o pe Daiana Anghel, tipa are la highlights la story uri absolut tot despre acizi exfolianti si rutina corecta pentru orice tip de ten.
Oricum, eu am 20 si folosesc acidul salicilic, nu am murit, dimpotriva, mi au disparut toate punctele negre.
in fine, depinde si de ce ai nevoie tu, ca de ceva pentru riduri sigur nu la 18 ani laughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Ioneasca crede ca exfoliantii aia chimici se vand la farmacie sau la Kaufland laughing numai aiureli spune de la o vreme
Daca vrei sa iti iei un exfoliant chimic de pe piata (unul care exfoliaza usor, superficial) nu iti face niciun rau, cel mult poate sa iti provoace riduri in timp daca nu il folosesti cum trebuie (adica cat mai rar, maxim de 2 ori pe saptamana, numai seara si numai cu crema de protectie solara aplicata ulterior).
Exista si exfolianti care exfoliaza mai profund si sunt folositi pentru tratarea semnelor, petelor, cicatricilor acneice sau de alta natura, procedura se cheama peeling chimic si se face numai la medic si e si destul de scumpa sedinta. Dar nu apar minuni dupa o sedinta.
Exfoliant acasa iti recomand sa folosesti de la o anumita varsta incolo, daca esti tanar nu vad rostul...

Si da, medicul iti poate face peeling daca ai sub 18 ani dar cel mai probabil o sa te sfatuiasca sa nu.

| alfabet258 explică (pentru BlueLagoon97):

Am 17 ani si nu am coșuri, mai rar când se apropie menstruatia îmi apar, dar în schimb am multe puncte negre și albe și fruntea mea are textura de "brobonițe" dacă pot să spun așa, din cauza lor.