| sweetgirl_3609 a întrebat:

Se spune ca trebui sa iti tunzi virfurile de la par ca sa creasca mai repede, dar parul doar creste de la radacini nu? Cine imi explica ca nu inteleg.

Răspuns Câştigător
| piciuk a răspuns:

laughing doar n-ai vrea sa iti tunzi parul la radacina sa iti mai creasca, nu? se taie varfurile pentru ca parul se deterioreaza si unde altundeva se spicuieste parul decat la varfuri? daca ai varfurile spicuite normal ca iti creste parul mai greu, asadar trebuie sa scapi de ceea ce e nesanatos.

2 răspunsuri:
| daηă a răspuns:

Parul creste de la capat
si e adevarat ce se spune pentru ca daca ai varfurile despicate atunci nu-ti mai creste parul

| Andreea50 a răspuns:

Normal ca trebuie tuns. Motivul este foarte simplu. Degeaba parul iti creste de la radacina daca tu ti-l "pierzi" de la varfuri odata cu despicarea lor. Tunderea periodica a varfurilor este indicata pentru a evita despicarea, mai ales ca aceasta din urma este o problema a carei solutie nu va fi niciodata aplicarea repetata de masti, balsam, tratamente, oricat de costisitoare ar fi acestea. In cel mai fericit caz, acestea vor imbunatati putin aspectul parului, adaugandu-i moliciune, finete.