| Lala20 a întrebat:

Solutii pentru ca parul sa nu se mai murdareasca asa de repede? Funda pentru cel mai bun si accesibil raspuns!

Răspuns Câştigător
| Alynutzaaa a răspuns:

Eu obisniam sa`mi spal parul zi de zi pana cand am observat ca parul meu se unde tot mai des!

In primul rand nu spala parul doar odata la 3 zile ( este bine si pentru par si este si normal ). Pentru a evita ungerea parului si mizeria incearca sa iti aranjezi parul dimineata fara a`l pieptana de foarte multe ori doar pana se descalceste complet apoi in timpul zilei evita sa pui mana in el!

Cat timp esti acasa prinde parul intr-o coada, iar in cazul in care ai breton foloseste o cordelutza, asftel nu vei fi nevoita sa pui mereu mana in par pentru al trage din ochi!

In cazul in care acum parul tau este obinuit sa-l speli mai des de 3 zile incearca 2 saptamani sa urmezi aces 'regim', dar in cazul in care parul se unge si e nevoie sa mergi la scoala prindel intr-o coada si spalal doar a 3`a zi, dupa 2 saptamani vei observa ca nu e nevoie sa-l speli asa des!

Partea buna este ca accesoriile de par sunt in mare voga in acest moment, deci vei reusi sa impusti doi iepuri deodata: vei fii in tendinte si nimeni nu isi va da seama ca parul tau a chiulit de la baia de seara.

Foloseste sampon uscat

Este indicat sa iti achizitionezi un astfel de produs, pe care sa il iei cu tine chiar si in calatoriile mai lungi. Samponul uscat reprezinta o solutie de urgenta cum nu se poate mai potrivita. Contine ingrediente care absorb sebumul, facand ca parul sa arate proaspat spalat. Tot ce trebuie sa faci este sa aplici pe par si sa perii ulterior.

Desigur, nu este o solutie pe termen lung, ar trebui sa il folosesti atunci cand vrei un par cu aspect curat, dar nu ai timp sa treci prin toate etapele care implica apa, sampon, masca si foehn.

Pudra pentru par

Daca nu ai un sampon uscat in baie, insa ai un par murdar in cap, mai exista o scurtatura pentru tine. Conditia este sa ai un par deschis la culoare, pentru ca urmeaza sa iti pui talc in cap.

Pudra de copii sau talcul absorb grasimea de pe scalp, insa or sa lase cu siguranta urme daca parul tau este inchis la culoare. Daca totusi ai vrea sa incerci aceasta metoda, fii prevazatoare si testeaza. Foloseste pudra cand esti acasa si nu trebuie sa pleci nicaieri. Vei avea timp sa iti dai seama ce doza trebuie sa folosesti, cat de mult e prea mult, cat de mare e contrastul intre pudra si culoarea parului tau si mai ales, vei avea timp sa il speli apoi.

5 răspunsuri:
| Lala20 explică:

Mda."inteligent" raspuns @anonim! Multumesc de sfaturi pentru ceilalti!

| pinkpupix a răspuns:

Sa-l ti prins mai tot timpul. Un coc leger, o codita impletita sunt look-uri practice si elegante care te pot scoate din criza si care te feresc de murdarirea parului. Inca un sfat: evita locurile publice pline cu fum de tigara sau locurile cu grad mare de poluarea, deoarece aceste doua elemente sunt principalii daunatori ai curateniei parului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta la farmacietongue

| misa0missa a răspuns:

Apa si sampon raised eyebrows

| misa0missa a răspuns:

Raspunsul meu este bun pentru intrebarea ta stupida happy