| Ceriik a întrebat:

Spuneti-mi si mie plz un tratament usor si natural pentru cuticule.

Răspuns Câştigător
| Bernoullie a răspuns:

Cuticulele reprezintă bariera naturală pentru bacterii, medicii dermatologi avertizând că tăierea lor poate duce la apariţia diferitelor boli ale unghiilor care nu sunt altceva decât infecţii acute cauzate de pătrunderea sub dermă a unor germeni.

Cuticula este pielea care mărgineşte lama unghiei având rolul de a o proteja împotriva agresiunilor exterioare şi a infecţiilor. Ele cresc, se pot usca şi câteodată se pot întări. Cele care acoperă rădăcină, în mod inevitabil stau lipite de lama unghiei care creşte, fapt ce favorizează despicarea lor, lucru ce poate fi deosebit de dureros. Pentru a evita acest episod neplăcut este necesar să fie îngrijite în fiecare zi, folosind un tratament emolient, iar pielea moartă să fie îndepărtată o dată pe săptămâna.

MAVALA îţi recomandă câteva produse destinate tratamentului cuticulelor:

GELUL PENTRU ÎNDEPĂRTAREA CUTICULELOR ajută la îndepărtarea cuticulelor crescute. Acest produs sub formă de gel este aplicat peste cuticule, cu ajutorul unei pensule. După câteva secunde, pielea moartă este înmuiată şi cuticulele sunt uşor de îndepărtat folosind un beţişor pentru manichiură înfăşurat în vată.

MASCA PEELING ŞI LUMINOZITATE, pentru unghii şi cuticule netede şi curate. Această mască se aplică săptămânal având rolul de a curăţă impurităţile, petele şi pielea moartă a unghiilor şi cuticulelor, păstrând totodată flexibilitatea unghiei şi supleţea cuticulelor.

MAVAPEN, ulei pentru cuticule îmbogăţit cu vitamine. Uleiul nutritiv şi hidratant este bogat în vitaminele E şi F, fiind un tratament eficient pentru cuticule, pe care îl poţi folosi oricând.

1 răspuns:
| lorena_8651 a răspuns:

Puneti orice fel de crema si castraveti
incearca o sati placa. Iar daca nu du-te la tratare cu alge