| Mihaaiiii100 a întrebat:

Stie cineva daca acidul salicilic te scapa de puncte negre? Ca sa stiu daca merita sa stau sa caut in tot orasul ca sa-l gasesc

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acidul salicilic este banala ASPIRINA, care se gaseste peste tot!

Din pacate, aspirina nu te scapa de punctele negre, dar apa calda si sapunul da, fiindca punctele negre sunt puncte de mizerie (praf, transpiratie, uleiul fetei), care se depune in portii tenului si daca nu sunt eliminate imediat, inabusa acel por al fetei si in cateva zile apar bubele pe fata.

Spala-te corect pe fata, dimineata si seara, cu apa calda si sapun, si nu vei mai face puncte negre si nici cosuri.

| TantiLizica a răspuns (pentru Violleta2022):

Acidul salicilic și aspirina nu sunt același lucru, acesta este un mit. Aspirina este acid acetilsalicilic iar acidul salicilic este precursorul acestuia. Pentru a deriva aspirină din acid salicilic avem nevoie de acilarea sa cu un radical acetil.
Acidul salicilic folisit în comerț cu scopul de tratament topical are proprietăți diferite față de medicamentul aspirină.
Desi curățarea tenului ajută la prevenirea punctelor negre (și albe, adică comedoane închise) acest lucru nu le înlătură. Este nevoue de o substanță activă precum acidul salicilic (Beta Hydroxy Acid), acidul lactic, acidul glicolic (Alpha Hydroxy Acid), acidul azelaic (e.g. Skinoren) sau retinoizi. Cât de eficiente sunt acestea depinde de tipul pielii și durata tratamentului, dar astea sunt principalele forme de tratament.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TantiLizica):

Da, asa este dar pot confirma ca si aspirina pisata si pusa intr-o masca pe fata, alaturi de alte ingrediente, ajuta la curatarea si eliminarea unei inflamtii, precum roseata tenului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TantiLizica):

@tantiLizica
Chiar trebuia sa-ti faci cont nou pe TPU ca sa comentezi?
Nu puteai folosii contul tau obisnuit, cel dupa care postezi tot timpul pe TPU?

| TantiLizica a răspuns (pentru Violleta2022):

Este primul si singurul meu cont pe TPU, mai sunt și alte tanti Lizici pe aici?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru TantiLizica):

Las-o pe Violleta ca e in lumea ei. Ar trebui bannata cel putin de la categoria asta. Nu e prima data cand le spune sa-si puna aspirina pe fata, sa se spele cu sapun dove pe fata, sa se frece cu malai, cu lamaie si alte bazaconii de isi distrug saracele fete tenul

| TantiLizica a răspuns (pentru Furnicuta000):

Doamne ferește! Niciodată sa nu vă puneti aspirină pisată pe fata! Produsele cosmetice sunt formulate de chimiști cosmetici, testate pentru pielea faciala, si supuse unor standare.

| dullcat a răspuns:

Buna.Acest ingredient exfoliaza pielea, deci va imbunatati aspectul. Orice contine AHA/BHA este benefic daca vrei sa ai un aspect mai uniform si sa stimulezi regenerarea.

Nu poti scapa de ele, ca nu vorbim de niste paraziti precum insecte sau sobolani, dai cu solutii si nu mai vin.Ele se vor forma constant atat timp cat traiesti, te expui la aer si tot felul de particule de praf etc. iar pielea ta functioneaza asa cum trebuie, producand sebum.Trebuie sa iti intretii pielea constant daca vrei sa,, scapi'' de ele, dar nu exista nicio solutie magica. Apoi, eu tind sa cred ca tu de fapt nu stii ce sunt alea, fiindca extrem de multa lume confunda punctele negre cu filamentele sebacee.

Răspuns utilizator avertizat
| OanaChris a răspuns:

Eu de cand am inceput sa folosesc Acid Azelaic, am piele efectiv de bebelus, nici punctele negre nu se mai prea vad.