| Idkedhensu a întrebat:

Buna, este adevărat ca acidul salicilic te scapa de punctele negre de pe fata? Daca da ce produs ar trebui sa cumpar cu acid salicilic? (dau funda)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Punctele negre de pe fata sunt puncte de mizerie amestecate cu transpiratia si uleiul emis de tenul tau, care se depune in porii pielii si-i infunda, formand punctele negre.
Daca ai aceste puncte negre inseamna ca ti-ai neglizat igiena fetei si trebuie sa folosesti o spalare cu apa, clabuc de sapun si malai, ca sa scoti aceste puncte negre.
Practic clabucesti fata cu apa calda si sapun, apoi introduci degetele in malai si cu ele pe fata, prin masaj usor, ies toate impuritatile din piele.

| dullcat a răspuns:

Raspunsul e nu. Punctele negre tot se vor forma pentru ca asa e tenul tau. Poti doar sa mai reduci din aspectul lor, sa le tii sub control, nu sa scapi de ele.Ai grija ce alegi. Daca te decizi pentru varianta pura care trebuie diluata sa stii ca este diferenta intre AHA si BHA.Plus, e obligatoriu sa folosesti protectie solara, altfel degeaba te dai cu astfel de produse.

| Smmo a răspuns:

Nu cred ca te scapa, daca asa e tenul tau, o sa ai aceasta problema in continuare, dar poate mai curata putin. Pe mine m-a ajutat masca si statul in casa, in sensul ca nu s-au mai innegrit. Cum am iesit din casa fara masca, au redevenit foarte vizibile. Cineva mi-a recomandat sa ma demachiez dimineata si dupa ce vin de afara, ca sa se curete fata de sebumul care se secreta noaptea si de impuritatile de afara. Demachiantul trebuie sa fie adaptat la tenul si la varsta ta, mai bine te sfatuiesti cu o cosmeticiana.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Da. Doar ca e un acid și s-ar putea sa îți sensibilizeze fata.
The ordinary si revox ies din schema. Înscrie-te aici https://ladys.ro/program-afiliere-avantajos-ladys.php?affId=MMxdGAGg și caută produse bune pentru tenul tău. Seruri.

| Corina64 a răspuns:

Da te poate scapa de puncte negre, grija mare sa nu sensibilizezi prea tare fața cu el.
Poți încerca diferite seruri cu acid salicilic, mai alea cel de la The Ordinary. Este foarte bun și accesibil la preț.