| MonsterBunny a întrebat:

Stie cineva daca la astigmatism miopic trebuie purtati pe viata:-(( sau doar cativa ani :-)? Si daca mananc multi morcovi pot scapa de ei mai repede :-))?

2 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Poti sa mananci morcovi pana te faci portocaliu dar de astigmatismul miopic nu scapi.
Dupa ce te obisnuiesti cu ideea, vei vedea ca nu este chiar asa rau sa porti ochelari.
Atentie ca sunt putini cei care stiu sa prescrie dioptriile si cilindrul la astigmatism in mod corect, cu toate computerele lor de ultima generatie.
Cauta un nene mai in varsta cu o trusa Zeiss ca pe timpuri, si cu putina rabdare o sa ai o pereche de ochelari in regula.

| Dana211 a răspuns:

De obicei daca ai asigmatism nu prea ai sanse sa scapi chiar daca mananci o tona de morcovi de zi. Dar depinde pentru ca tehnologia a evoluat si mai evouleaza si e posibil sa existe sau sa se inventeze o operatie cu laser pentru asa ceva. Operatie care daca exista o poti face numai dupa 18 ani