| AnonimaFaraSens a întrebat:

Stie cineva vreo metoda de a scapa de enervanta acnee?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scortisoara este extrem de iritanta, uleiurile esentiale nu trebuie aplicate pe ten din cauza moleculelor aromate pe care le contin si care iti pot oferi o dermatita alergica de contact de toata frumusetea ( iar cine le recomanda nici macar nu recomanda diluarea lor intr-un alt ulei, eu nu le recomand deloc! ) sau arsuri ( ah da, unde mai pui ca uleiul de lavanda nu lasa pielea sa se vindece ), coaja de portocale e iritanta, lamaia este iritanta, fototoxica, contine ingrediente foarte iritante si un ingredient care ajuta iritantii sa penetreze pielea mai bine si mai e si coroziva, usturoiul o sa iti inroseasca pielea si oricum nu o sa poti sa il folosesti atat de des cat e nevoie ca sa ai efecte, laptele e problematic pentru acnee etc. :)))
https://www.ewg.org/......_LEAF_OIL/

Daca ai probleme minore poti sa iei timp de 15 zile probiotice sau simbiotice ( Eubiotic, Flora 10 sau probiotice de la Calivita etc. ) si sa aplici pe ten o crema cu un continut ridicat de niacinamida, de doua ori pe zi, care o sa trateze cosurile dar o sa te ajute si la vindecarea petelor post-acneice. Poti sa iei suplimentul asta si mai mult de 15 zile, pentru o acnee medie ar fi indicat sa continui minim 3 luni. Trebuie sa fii disciplinata in alimentatie dar o sa vezi ca dupa o perioada in care ai luat probiotice nu o sa mai ai probleme daca mananci porcarii, eu daca mancam cartofi prajiti a doua zi aveam noduli. Eu le-am luat cam 3 luni de zile si acum iau doar o folie pe luna, cu cateva zile inainte sa-mi vina menstruatia pentru ca ma scapa de durerile alea "superbe". Eubiotic iau eu.

Probioticele ajuta mult in tratarea acneei si a bolilor de piele in general.S-a facut un studiu in care s-au administrat probiotice pacientiilor cu acnee si 80% din ei au avut imbunatatiri semnificative in urma acestor suplimente. Poti continua cu probioticele si mai mult de 15 zile, sunt foarte benefice pentru organism si ajuta la prevenirea durerilor menstruale.

S-a demonstrat ca un produs cu 4% niacinamida ( forma a vitaminei B3 dar mult mai tolerata de piele fata de nicotinamida ) are efecte similare cu un produs ce contine 1% clindamicina ( antibiotic utilizat in tratarea acneei ). In 3-4 zile cosurile sunt vindecate.
sursa : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7657446

"Proprietăţile cosmetice ale niacinamidei

atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum"
sursa : https://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html
sursa : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7657446

Produse :

https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary

Daca nu vrei sa iti comanzi produsele de pe net poti sa-ti iei crema asta de la Farmec care contine o cantitate mare de niacinamida, o gasesti in farmacii si costa 37 lei.
https://www.farmec.ro/produse/ten/emulsie-hidratanta-matifianta-431.html

Tenul trebuie curatat de doua ori pe zi, eu prefer gelurile Balea Med si Bioderma Sensibio - ambele curata bland dar eficient, nu usuca, nu contin iritanti, se pot utiliza si in zona ochilor si te tin destul de mult timp. Gelul Balea ma tine 6 luni, costa 9-10 lei si il gasesti in magazinele DM.
https://www.dm.de/balea-med-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10051230

Incearca sa ai o alimentatie echilibrata, nu manca prostii, incearca sa eviti consumul de lactate ( mai ales lapte ) pentru ca favorizeaza agravarea acneei ( calciu poti sa-ti iei si din seminte de susan, chia etc ), nu iti atinge tenul cu mainile murdare, schimba cat mai des fata de perna, foloseste doar tu prosopul de fata si de preferat ar fi sa folosesti prosoape de hartie sau sa schimbi prosopul cat mai des, evita ca parul dat cu fixativ sa-ti atinga fata, nu lasa samponul sa te atinga pe fata pentru ca unele sampoane contin ingrediente care favorizeaza aparitia acneei, nu tine telefonul lipit de fata cand vorbesti la el, foloseste casti pentru alergat pentru ca nu-ti ating fata, dezinfecteaza castile si telefonul zilnic si daca ti-ai trecut mainile murdare prin par evita sa il lasi sa iti atinga fata ( tine-l prins cand poti ).

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dermatolog

| sierra1 a răspuns:

Greu - ai lua Nobel-ul dacă ai rezolva pocnind din degete. Dar totuși uite aici:
Acneea poate fi combătută sau prevenită şi cu ajutorul unor tratamente naturale pregătite chiar la tine acasă. În primul rând, uleiurile esenţiale sunt extrem de benefice: uleiul de levăţică, de cuişoare, de arbore de ceai.

Apoi, nelipsita miere: scorţişoară măcinată amestecată cu miere până obţii la o pastă pe care o poţi aplica peste noapte.

Tot mierea poate fi amestecată cu pulbere de nalbă pentru o mască care se aplică în perioada premenstruală.

De asemenea, faţa se poate spăla şi cu ceai de gălbenele concentrat sau cu ceai de urzică. Ceaiul de urzică sau de gălbenele se poate consuma de 2 pe zi, timp de câteva săptămâni.

Nici laptele de capră nu este mai puţin benefic - amestecat cu nucşoară trebuie aplicat pe zona cu coşuri, prin tamponare.

Un produs ce poate fi folosit zilnic, cu efecte pozitive asupra tenului şi împotriva coşurilor, este săpunul cu sulf.

Coaja de portocală, lămâia, usturoiul, castravetele sau sucul de coriandru şi mentă sunt alte tratamente naturiste pentru zonele afectate de acnee.

| AnonimaFaraSens explică (pentru sierra1):

Ok.multumesc

| sierra1 a răspuns (pentru AnonimaFaraSens):

Să fii iubită!

| aXy99 a răspuns:

Te duci frumos la un dermatolog. Iti va da un tratament. Pastile plus multe creme. Iti trebuie rabdare.