Stii cum sa ai grija de tenul tau vara?

Pe timpul verii, datorita caldurii excesive si a radiatiilor ultraviolete, pielea noastra are nevoie de o ingrijire speciala. Vara, indiferent de tipul de ten, pielea trebuie hidratata.

Unul dintre cele mai neplacute efecte ale caldurii excesive este senzatia de ten incarcat, prin urmare acorda o atentie deosebita demachierii. Foloseste un demachiant usor, dar care sa curete eficient. Iti recomandam emulsia demachianta revitalizanta de la Aslavital, cu efecte remineralizante si energizante datorită complexului unic argilă naturală - extract organic de goji.

Tonifierea este de asemenea esentiala, insa evita sa folosesti lotiuni tonice pe baza de alcool etilic. Acestea usuca pielea pe moment si ii dau un aspect proaspat, insa la contactul cu soarele favorizeaza producerea de sebum in exces, ducand la aparitia punctelor negre. Iti recomandam o apa de argila tonica si remineralizanta din gama Aslavital, ce hidrateaza in profunzime, decongestioneaza si calmeaza pielea.

Nu uita de protectie si foloseste un strat subtire o crema hidratanta usoara, care sa aiba neaparat factor de protectie. Crema intens hidratanta din gama Mineral Activ de la Aslavital asigura hidratarea pielii pe durata intregii zile si protejeaza impotriva efectelor poluarii si radiatiilor UV.

Machiaza-te lejer folosind un fond de ten cu consistenta fluida usoara si putin blush, pentru prospetime. Pulverizeaza la final apa termala pentru fixarea machiajului si pentru un aspect mai putin incarcat.

De asemenea, pentru hidratarea intregului corp nu uita sa bei minim 2 litri de apa pe zi. Bucura-te de sezonul fructelor si legumelor si consuma cat mai multe, in stare proaspata.

Sa ai o vara frumoasa!

1 răspuns:
| Bledea a răspuns:

Cum sa iti ingrijesti tenul vara
Pentru ca afara este foarte cald trebuie sa ai mare grija si sa iti protejezi tenul cat mai mult. Asa cum stii deja, daca iti expui tenul la soare pielea va imbatrani prematur. Iata cateva sfaturi despre cum sa te ingrijesti:
- evita expunerea prelungita la soare. In cazul in care faci o munca de teren, iesi la cumparaturi sau trebuie sa mergi prin soare dintr-un anumit motiv, evita pe cat posibil sa iesi in orele in care soarele este cel mai puternic (la pranz). Daca totusi trebuie sa iesi, foloseste o crema de fata si corp cu protectie solara cat mai ridicata, de la SPF 20 in sus. Cand alegi o crema protectoare fii foarte atenta la eticheta si alege o crema cu protectie UVA, dar si UVB;
- spala-te cu apa calduta si apoi stropeste-ti fata cu apa rece;
- foloseste atat dimineata cat si seara o crema speciala pentru demachere chiar si daca nu te-ai machiat azi. Crema iti va curata fata si va indeparta impuritatile;
- evita machiajul incarcat. Pentru ca este foarte cald, un machiaj greu nu iti va lasa fata sa respire si poti avea surpriza sa iti curga daca transpiri. Asa ca evita pe cat posibil fondul de ten si pudra in aceasta perioada;
- foloseste apa termala pentru a-ti reimprospata tenul ori de cate ori simti nevoia.
Tine cont de sfaturile despre cum sa iti ingrijesti pielea vara si in mod sigur tenul tau va arata mai bine chiar si daca afara este foarte cald. In plus, in acest fel nu risti aparitia petelor pe piele (depigmentare), eviti aparitia ridurilor premature, iar tenul tau va arata mai bine ca niciodata.
Sanatatea si frumusetea pielii tale depind de hidratare. In afara de "ritualul" de intretinere al tenului pe care trebuie sa il urmezi in timpul verii, nu uita sa iti hidratezi si organismul: 2 litri de apa (nu sucuri) zilnic vor face minuni pentru pielea ta.