| kattystar a întrebat:

Sunt grasa dar prietena mea spune ca sunt frumoasa la fata... ce pot sa fac ca sa slabesc? nu imi spuneti sa maninc mai putin pentru ca nu maninc mult...

8 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Daca vrei sa slabesti ar trebui sa renunti la painea alba si sa o inlocuiesti cu paine graham,sa renunti la mancarurile bogate in ulei si grasimi,sa renunti la junk si fast food,la pizza,la cartofi prajiti,la chipsuri,la margarina si dulciuri.
Ar trebui sa renunti de asemenea la bauturile carbogazoase,alcool,energizante si tutun.
Ar trebui sa incerci sa consumi mai multe fructe,legume,salate,mancare gatita,lactate,ulei de masline,supe,iaurturi,cereale,ceai din plante.
Daca faci toate acestea ai realizat deja primul pas.
Al doilea pas,foarte simplu de altfel,ar fi sa iei tot timpul micul dejun pentru ca este masa cea mai importanta din zi la care nu trebuie, sub nicio forma sa renunti.
Trebuie sa stabliesti un anumit interval la care sa mananci, gen la 4 ore(asa este cel mai bine!).
Sa nu mananci dupa ora 18:00 deoarece ii vei lasa putin timp organismului sa digere alimentele iar acestea se vor depune.

| felixdesign a răspuns:

In primul rand ar trebui sa faci miscare, ca sa arzi caloriile, uite aici un articol, poate te ajuta: http://www.ecumsa.ro/fitness-si-alimente/cum-sa-slabesc-facand-miscare

| punctuletz_8585 a răspuns:

Problema asta am avut-o si eu.ce am facut?
1.M-am documentat despre o dieta cu calorii negative...
2.am inceput sa ma plimb in fiecare zi 20 minute...
3.am redus dulciurile...in rest normal...
Sper sa iti fie de folos...

| astrid_2414 a răspuns:

Eu recomand sa mergi la medic si sa faci analize. Nu poti ghici (uneori) care este adevarata cauza. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte, alune, migdale sau fistic.De asemenea,evita pe cat posibil prajelile din alimentatie(contin foarte multe kcal,datorita uleiului).Nu trebuie sa elimini complet painea din alimentatie(are si ea rostul ei, fiind baza acesteia), ci doar sa o consumi in cantitati corespunzatoare.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea(lucrul acesta te va ajuta sa nu depasesti necesarul)si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara).Cea mai importanta, in schimb, este miscarea.20-30 de minute de alergare pe zi,cu viteza medie, te vor ajuta sa slabesti frumos, treptat si sanatos.Succes.

| Eco a răspuns:

Incercati dieta Montignac! Este perfecta atat pentru cele care vor sa slabeasca cat si pentru cele care vor sa se mentina si sa manance sanatos. Gasiti meniuri si retete pe http://femeiladieta.blogspot.com

| iasminuk a răspuns:

Este foarte important sa faci sport ceva de genu macar 2-3 ture de alergat usor in curtea scolii seara pe la 7 sau dimineata la 9 si cand alergi ai putea sa iti pui folie de plastic in jurul burtii si sa faci cateva exercitii dimineata sau dimineata pe stomacul gol bea o cana de apa mai calduta cu suc de lamaie stoarsa si o lingurita de miere. Eu am luat cate un fahar in fiecare dimineata timp de 2 luni+exercitii si am slabit 10 kg big grin

| iasminuk a răspuns:

Pai ca sa fiu sincera trebuie sa faci sport. Ceva de genul 2-3 ture jogging de curtea scolii seara pa la 6-7 sau dimineata la 9-10 si poti sa iti infasori in jurul burtii folie de plastic ...crede-ma te ajuta foarte mult. Sau fa cum am facut eu, in fiecare dimneata pe stomacul gol ia o cana de apa calduta cu lamaie stoarsa si in ea o lingurita de miere.Pe mine asta + exercitii m-a ajutat sa slabesc in 2 luni 10 kg. Sper sa te ajute! happy... Fundabatting eyelashes?