| AndreeaDeea2 a întrebat:

Știe cineva dacă pe dinții de zirconiu se pot aplica acele " bijuterii dentare " ma refer la o singura pietricica pe un dinte?
Nu știam ce categorie sa aleg. Sper ca e cea potrivită.

5 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Categoria ar fi sanatate
din cate stiu eu zirconiu e NUMAI surubul care se implanteaza in os, dintele e apoi din alte materiale, inclusiv ceramica la exterior

moment in care 99.99% ca e foarte probabil din cauza ca e practic oricum facut manual, nu mai e dinte adevarat

| vmalex21 a răspuns (pentru Bizon95):

Surubul ala este confecționat din TITAN, un metal cu o incompatibilitate foarte mare cu tesuturile.Din zirconiu se poate face coroana care vine,, așezată,, pe respectivul șurub sau pe bontul dentar(dintele pilit). Zirconiul este un material superior ceramicii ca estetica.

| Bizon95 a răspuns (pentru vmalex21):

Oke

| vmalex21 a răspuns (pentru Bizon95):

Pardon voiam sa zic compatibilitate? Sper ca te-am lămurit.

| vmalex21 a răspuns:

Despre ce fel de dinti este vorba? Ai cumva o lucrare dentara(coroana, punte) sau fatete? O bijuterie dentara in mod normal este aplicată printr-un procedeu de demineralizare a smaltului dentar cu ajutorul unui acid.