| verolaurika a întrebat:

Tin o dieta care in consta in faptul ca nu mai mananc nimic dupa ora 12 amiaza, pe la 11 dimineata mananc ceva usor iar dimineata o grefa si un mar.plus ca seara mai mananc si o lamaie. voi reusi sa slabesc macar vreo 10 kg intr-o luna?

Răspuns Câştigător
| cryssy95 a răspuns:

Cred ca o sa ajungi in spital cu perfuziile in brat
deci nu vad rolul acestei diete... 3 mese pe zi in cantitati mai micute[de preferat cu ff putine grasimi] ajuta mai mult decat o shaorma la ora 11 si niste fructe aruncate acolo in timpul zileioh go on
sincer nut e chinui prea mult cu dieta asta...imbolnaveste mai rau
sau mai poti incerca sa faci sport[te ajuta sa slabesti si sa-ti petreci timpul liber]sper ca te-a ajutat sfatul meuwinking

13 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nici vorba.Trebuie sa ti o dieta echilibrata care sa nu te lipseasca se vitamine, minerale si tot ceea ce trebuie unui om sa traiasca normal! Sa zicem, prin absurd ca o sa reusesti sa slabesti 10 kg intr-o luna. Ce crezi tu ca se va intampla in luna urmatoare? Tot ceea ce ai dat jos se va pune la loc si inca si mai mult! Si cu lamaia seara... o sa ajungi la spital sigur, asa cum spunea @YMSAD, cu acul in vena, pe perfuzii! Daca vrei cu adevarat sa slabesti, 1-2 kg pe luna este arhisuficient! Nu mai manca paine, mananca cina pana la ora 18, nu mai manca dulciuri, rareste prajiturile, renunta la sucurile carbogazoase din comert...Trebui sa-ti faci o dieta pe care s-o respecti "a la long", ca altfel, cum ai lasat dieta drastica, se pune totul la loc.Singura metoda de slabire sigura este incet, ca astfel metabolismul sa se poata redresa si greutatea capatata sa ramana constanta mult timp!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite un articiol despre "alimente cu calorii negative", adica alimente care, pentru digerarea, lor consuma mult mai multe calorii decat au eleinsle insele! Cu cat mananci mai multe, cu atat mai bine!
http://www.slabire-sanatate.ro/articole/alimente_antigrasime.php

| patty32 a răspuns:

Depinde.de ex. o persoana de 100 de kg cu siguranta va da 10 kg
Dar una de 50, nu va da tot 10 kg.
Dar gandeste`teee bine la ce faci.
Iti pui sanatatea in maare pericol
Plus ca daca vei cauta cateva informatii despre anorexie vei fi uimita.

| anad a răspuns:

Vei reusi sa slabesti, dar vei ramane cu o boala la stomac pe care te vei stradui mult si bine sa o tratezi. Daca faci si un ulcer te-ai asigurat sa fii slaba si sa ramai asa!

| Demoiselle a răspuns:

Poftim? Nimic dupa ora 12? Dupa ora 18 mi se parea ok dar asa nu stiu cum sa iti spun, exagerezi teribil. Asta inseamna infometare. Crede-ma, chiar daca reusesti pe moment sa slabesti, o sa se puna la loc foarte repede asa ca nu are niciun rost.
Am reusit sa slabesc 5 kg prin infometare, de la 59 la 54 (sa nu iti zic ce ameteli aveam + ca era sa lesin in autobuz), dar s-au pus la loc cand am revenit la alimentatia mea obisnuita(sandvis cu salam/parizer/snitel + cola + cartofi prajiti + dulciuri si alte bombe calorice).
Am ajuns sa am 59 kg jumatate, a fost un soc. Eram decisa sa apelez la nutritionist insa m-a ajutat o prietena cu niste sfaturi, am ajuns sa purtam asa zise `discutii culinare` laughing)Ne aprovizionam aman2 de la acelasi magazin bio, facem schimb de retete, ne incurajam una pe alta. Nici ea nu mananca carne.
Acum am 52 de kg jumatate la o inaltime de 1. 65 m si imi doresc ca pana la jumatatea lunii viitoare sa ajung la 48-49big grin. Sunt multumita ca am reusit sa slabesc, dar si mai multumita ca nu se mai pun inapoi. Am renuntat de tot la carne(consum ocazional peste marinat, dar nu pentru ca nu ma pot abtine ci pentru ca parintii mei considera ca e nesanatos sa fi vegetarian), la paine, la dulciuri, la sucuri.
Deci sfatul meu este sa nu te infometezi! Mananca putin si des, din 2 in 2 ore, dar ai grija ce mananci!
Eu imi `gatesc` singuralaughing. De ex:
-branza de vaca amestecata cu un ou fiert si cu putina sare
-cartofi fierti(1-2) cu legume murate si o lingura de unt - la cuptorul cu microunde
-salata de telina, morcov si mar cu maioneza
-iaurturi dietetice cu fulgi de porumb
-linte
-hrisca
-ciorbite de legume
-fructe si legume/ salate/compoturi
-soia/snitele semipreparate de la Aldis(sunt f bune)
Si cand mi se face pofta de ceva dulce biscuiti din tarate sau gasesti la magazinul bio niste batoane de seminte si miere sau orez expandat, 2-3 patratele de cioco neagra. Sunt o gramada de retete!
Ti-am scris o intreaga poveste, sper sa iti fie de folos. Bafta!

| sy46 a răspuns:

Uite cum vei slabi: faci greva foamei pana nu mai poti, in scurt timp atarna pielea pe tine, ramai piele si os, dupa care renunti, si in 2 zile ai dublu fata de cat ai slabit.De ce?
Daca nu dai organismului aportul zilnic necesar de proteine, kcal, etc., organismul incepe sas-i ia necesarul de energie din corp: prima este grasimea, iar la urma incepe sa consume din muschi; pielea nu are timp sa se adapteze la "noile forme". In final,-> piele si os.
+ ca nu o sa poti tine aceasta greva cat traiesti; automat cand vei reincepe sa mananci calumea te vei ingrasa mult mai mult deoarece organismul tau, pe parcursul grevei, intra intr-o stare de "soc"; adica, va stoca mai multa grasime pentru situatile de criza la care il expui-> kg mai multe.
Sfatul meu: maturizeaza-te!

| broscutsaaa a răspuns:

Vei reusi sa devii anorexica fato!
Si in cazul in care esti baiat, ai serioase probleme.

| perla a răspuns:

Tine-o tot asa daca vrei sa ajungi la spital cu acul in vena!

| NickoS a răspuns:

Eu cred ca o sa ajungi la SPITAL cu asemenea dieta. E prea MULT 10Kg pe luna, (trebuie sa dai jos MAXIM 2-3 kg pe luna). Fa mai mult sport si mananca cum trebuie ca o sa te imbolnavesti.

| Nuuu a răspuns:

O sa cazi pe strada!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu dar e sigur ca te vei ingrasa foarte repede cand vei reincepe sa mananci normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea tare dieta asta
rolling on the floor)
Te sfatuiesc sa tii aia de 13 zilehappy
Te ajuta cu siguranta.au slabit si cate 10 kg.

Bye:*

| florentina25 a răspuns:

Eu cred ca da
si eu incerc sa tin o dieta nu preasofisticata dar care sa ma faca mai supla