Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

As dori o dieta bazata pe 3 mese,dimineata,amiaza,si searahappyPrin dieta intelegeti ca nu vreau sa ingrase sau sa fie ceva greu vreau sa slabesc, chiar mult! Funda si voturi!big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alex500 a răspuns:

Salut!
Luni:mere la toate mesele, iar la pranz 150 g de friptura de pui.
Marti:mere la toate mesele,iar la pranz o salata verde cu lamaie si doua felii de branza
Miercuri:mic dejun-mere,o felie de paine integrala si o felie de sunca.
pranz-mere,o salata verde mare, doi morcovi si un sfert de ceapa
cina:mere.
Joi:mic dejun-mere, o felie de paine integrala si o felie de sunca.
pranz-mere, salata de legume fierte, fara cartofi si 200 g de ton cu lamaie.
cina:mere si un bol de cereale cu lapte degresat
Vineri:mic dejun-mere, un ou fiert si o felie de paine integrala.
pranz:mere, o salata de legume crude si 200 g de carne de pui sau de vita, la cuptor.
cina:mere.
Sper ca te-am ajutat!

| anonim_4396 explică (pentru alex500):

Nu inteleg o salata verde mare, doi morcovi si un sfert deceapa, adica morcovi si ceapa in salata sau separat?
acolo la salata de legume fierte fara cartofi si 200 g de ton cu lamaie? tonu in salata sau? atat nu inteleg big grin poti sa-mi explici?

| alex500 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salata o rupi cu degetele morcovii pe rozatoare si mai pui otet ulei de masline si sare.La cealalta salata tonu in salata, dabig grin

7 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Cel mai simplu renunți la prăjeli, grăsimi, sucuri, dulciuri și faci 1 oră mișcare pe zi.

| michelia a răspuns:

Dieta pe care ti-o recomand e verificata de mine, cu un an in urma. Poti sa maninci chiar si mai mult de trei mese pe zi ( o sa te convingi cind citesti linkurile) si se bazeaza in principal pe proteine.
Asa am slabit 10 kg in 3 luni fara chin si infometare ( mereu am fost slaba si am vrut sa redevin asa). Este vorba despre dieta Dukan.
Detalii poti gasi pe site-ul lor ( daca nu ai o dieta deja personalizata de un nutritionist).
Gasesti toate detaliile pe etape pe link.
O sa mananci destul de multa carne slaba de pui, curcan, vita, peste in perioada asta, branza de vaci slaba, oua, iaurt degresat, unele legume si o sa bei 2 l de apa plata pe zi.
Plus mers pe jos zilnic 30 minute ( sau ceva gimnastica).
Adio dulciuri si grasimi o perioada. Ai voie in schimb sa bei Cola zero ( are indulcitori) zilnic ( maxim jumatate de litru).
O sa slabesti din prima saptamana citeva kg si asta o sa te motiveze sa continui.
Ai grija, prima faza, de atac, care e cea mai dura ( doar carne de pui, peste, oua, brinza, iaurt si tarate de ovaz alaturi de 2 l de apa), sa nu o tii decit 5-6 zile ( pentru 10 kg...pentru 20 kg o tii 8 zile, pentru 5 kg o tii 3-4 zile). Urmeaza apoi alte faze, mult mai usoare.
Ai mai multe detalii pe site aici.

http://dietadukan.ro/

http://dietadukan.ro/regimul

Cel mai usor lucru este ca poti minca CIT VREI ( dar la un moment dat se inchide apetitul de la atita carne, o sa vezi ).
Eu am dus-o foarte, foarte usor.
Daca te decizi si mai ai nelamuriri, scrie-mi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru michelia):

Cat ai slabit doar in faza de atac?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Lasă dietele, n-ai nevoie de diete!
Învaţă şi tu să mănânci, o alimentaţie sănătoasă, multă mişcare, evită sedentarismul!
Te pup!

| SimionAlexandru a răspuns:

Din propria mea experienta, cred ca e mai mult vorba de CONVINGERI, decat de felul in care mancam.
Eu de exemplu, mananc absolut orice fel de mancare, si nu ma ingras nici 16 grame :))
Cea mai buna si eficienta dieta, este, o doza uriasa de ACCEPTARE si IUBIRE de Sine, de propria ta persoana :-)
Trebuie sa intelegi ca esti o persoana minunata exact asa cum esti.
Sunt sigur ca doresti sa slabesti doar din cauza unor convingeri primite/auzite de la alte persoane.
Simte-te bine cu tine insuti. Si poti sa faci orice doresti. Iti recomand cu incredere sa urmaresti acest documentar, te va ajuta enorm de mult:
http://vimeo.com/27678730
Iti doresc o zi superba in continuare