| Evelinmariaa a întrebat:

Știți vreun tratament pentru parul gras?

2 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Nu il mai spala in fiecare zi cu sampon, de orice natie ar fi. Parul se ingrasa de la sine daca il speli in fiecare zi cu sampon, pentru ca dupa cum s-a mai mentionat aici, daca elimini tot sebumul prezent in mod natural pe scalp, atunci determini glandele sebacee sa produca tot mai mult, si uite asa avem probleme cu parul. Parul se spala cu sampon cand e nevoie (prafuit/murdar/ etc), in rest apa simpla. Cu sampon o data la 2-3 zile, chiar mai mult daca nu e nevoie.

| forgetmynutella a răspuns:

Salut!
Problema ta este sebumul excesiv,care este secretat de glandele sebacee. In cazul in care esti adolescenta, este normal ca sebumul sa fie in exces, din cauza hormonilor. Nu iti recomand sa te speli pe cap de mai mult de doua ori cu foarte mult sampon, deoarece sebumul hraneste firul de par. Iti recomand dupa aplicarea samponului, sa te clatesti foarte bine.

Succes!