| anonim_4396 a întrebat:

TPU, am niste întrebări referite la barbă.
Rog seriozitate.
1) Barbă trebuie facută dimineață sau seara? De ce?
2) Trebuie sa fac întâi de sus in jos sau de jos in sus cu bigul? Vreau barbă facută perfectă.
3) La ce vârstă e perfect sa las barbă? Fac 19 ani peste 5 luni.
4) Vărul meu mi-a zis că deocamdată la 18 ani jumătate n-am de ce să las barba, sa nu ma fac matur deocamdată deoarece n-am de ce.
Are dreptate? (Are 24 el si nici el nu o poarta barba doar pierduta de 3-4 zile).
5) Eu însă mor după barbă, nu-mi pasa părerea fetelor, ce zic alții, pana mea, eu nu stiu de ce dar cred ca cu barba voi arata impecabil, mai ales ca nu sunt nici mic de inaltime. Am 177/178 inaltime iar cu papuci/adidasi ajung la 179/180. Plus ca daca ma tin si de exercitii fizice, beton.
Si am 18 ani jumătate, mai pot creste nu? Cam cati cm?
5) Sunt niste puncte unde n-am barba, trebuie sa-mi vina inca sau pot face ceva eu sa creasca mai devreme? Daca da, cum?
6) Am mustata, putin musca si cioc destul si putin acolo pe obraji si langa urechi. Cum fac sa-mi vina mai mare in locurile astea unde am deja?
7) Odata la cate zile trebuie sa-mi fac barba sa creasca mai mare si mai deasa?

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

1). Se face numai dupa dus, dupa spalarea pe cap pentru ca atunci este mai usor de taiat firul si nu va fi dureros.
2) Recomandat, pentru a nu aparea iritatii, de sus in jos, dupa cum este firul asezat.
3) Parerea mea este ca de la inceputul varstei de 40 de ani. Tinerilor cu barba nu le sta bine, chiar daca lor le place asta.
4) Varul tau are dreptate.
5) Ar tebui tinut cont de parerea altora in ce priveste aspectul fizic. De exemplu, cand iesim din casa, nu iesim in pijamale sau fara sa ne uitam in oglinda, tocmai ca este important cum aratam. Este spre dezvoltarea caracterului nostru sa dam importanta aspectului nostru cand iesm din casa. Acest lucru mai inseamna si respect fata de semeni. Este adevarat ca sunt oameni care prin aspectul lor arata ca si-au pierdut respectul fata de toti ceilalti oameni si pentru ei conteza doar propaia lor persoana. Dar asta nu inseamna ca acestia trebuie sa fie un exemplu pentru noi; noi nu trebuie sa facem la fel ca ei. Cand respectam pe ceilalti ne respectam pe noi; cand nu-i respectam, inseamna ca nici pe noi insine nu ne respectam.
Pana la 21 de ani o sa mai cresti; depinde si cat esti de activ din punct de vedere fizic.
6), 7) Barba va veni/creste la timpul ei. Unii se dezvolta de timpuriu, altii mai tarziu. Se va dezvolta in timp, dupa mai multi ani de barbierire.

Nu tuturor oamenilor le sta bine cu barba.
De asemeni nici nu iti poti lasa sa creasca barba mare pana ce ea nu se va dezvolta -asa cum am spus mai sus, dupa mai multi ani de barbierire. Pana atunci recomand sa te barbieresti de 2-3 ori pe saptamana. Nu mai des.