| SecretLady a întrebat:

TPU, cum pot avea parul mai deschis mai blond la culoare? eu il am saten...
Dar nu vreau vopsea pentru cas prea mica am 12 ani kiss
Otetul deschidE?

5 răspunsuri:
| larousee a răspuns:

Pentru parul de la saten deschis la blond se poate folosi zeama de la jumatate de lamaie amestecata cu balsamul de par obisnuit. Parul nu numai ca va capata o stralucire deosebita, dar si culoarea lui se va mai deschide fara a folosi alte mijloace agresive de decolorare. Pentru rezultate vizibile, este de preferat ca amestecul sa fie aplicat in sezonul cald deoarece proprietatile decolorante ale lamaii se completeaza foarte bine cu actiunea razelor solare. De asemenea o decolorare accelerata se va obtine daca se aplica zeama de la o lamaie pe parul deschis la culoare cu jumatate de ora inainte de expunerea la soare.

Un alt remediu naturist folosit in trecut cu mult succes era infuzia concentrata de musetel folosita dupa spalarea parului. Se aplica infuzia si se lasa sa actioneze cca 30 de minute, dupa care se clateste. Mastile regenerante de par care contin galbenus de ou si rom au acelasi efect nuantator, oferind reflexe aurii si avand efect fortifiant asupra radacinii firului de par. Pentru a realiza o astfel de masca aveti nevoie de 2 galbenusuri de ou, 2-3 linguri de rom si 2-3 lingurite de ulei de ricin sau ulei de masline cu rol hranitor si regenerant.

| AdinaVreaDoarFunditeDePusInPar a răspuns:

Din pacate, in afara de expunerea excesiva si nesanatoasa la soare, metode pur naturale de deschidere la culoare a parului nu exista. Nici un produs fara un minim de amoniac sau perhidrol (subliniez minim) nu poate deschide un pigment natural sau artificial.

Sper ca ti-am putut fi de folos.

| Onitzza a răspuns:

Pai daca ai parul saten nu poate sa se deschida spre blond doar cu vopsea, soarta!

| Gabrielle_3626 a răspuns:

Bună!
Poţi folosi ăampon pe bază de muşeţel (el este destinat perspanelor cu părul blond, de aceea deschide culoarea părului mai închis) DAR nu te aştepta la mari minuni.
Sper că ţi-am fost de folos!

| ketanal a răspuns:

Incearca cu ceai de musetel, sa te clatesti pe cap, sau cu bere...berea in par, la soare deschide mult culoarea.