| andreeaeml1200 a întrebat:

Buna! Am parul natural blond inchis/saten deschis (il aveam mult mai deschis cand eram mai mica, dar cu trecerea timpului s-a mai inchis) tenul meu mai deschis si ochii albastri.
Vreau sa fac o schimbare, sa ma vopsesc singura acasa... saten inchis sau brunet si nu vreau din prima o vopsea permanentă cu amoniac, ceva mai lejer, o vopsea semipermanenta sau nu stiu dar sa nu imi deterioreze parul. Chiar vreau neaparat sa ma fac o culoare mai inchisa. Nu suport sa mai am parul blond.
Ce vopsea din comert imi recomanati? O sa-mi afecteze parul? M-am gandit sa ma vopsesc cu Loreal casting creme gloss dar nu stiu daca e buna. Ma ajutati?

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Sunt in aceeasi situatie, am parul saten inchis, si ochii albastri. Doar ca eu as vrea ceva nuante calde de cupru sau caramiziu. Pentru mai mult timp m-a batut gandul sa ma vopsesc cu henna.Ai auzit despre ea? E practic o pulbere facuta din plante naturale care de fapt pateaza parul. Nu contine chimicale toxice. Si din ce am citit, rezista destul de mult fata de produsele din comert.

Se pot face combinatii acasa cate vrei (exista pentru par blond, saten, roscat, brunet plus ca le poti amesteca pentru nuante personalizate), iar efectul va fi mai natural deoarece nuanta finala se aseaza peste nuantele parului tau.

O vopsea din comert iti ofera de obicei o nuanta unitara, mai ales aplicata acasa, si nu arata chiar wow. Am vazut multe video-uri de la saloane in care lucrau cu vopselurile conventionale, dar aplicau tehnici pentru un efect cat mai natural. De obicei radacina parului e mai inchisa la nuanta decat varfurile.

Totodata, este si un aspect neplacut. Cand parul creste si se vede diferenta dintre nuanta, nu poti masca cu alta vopsea. Adica nu poti aplica peste parul vopsit cu henna vopsea din comert fiindca va afecta firul de par. Poti in schimb sa aplici tot henna.Din ce am citit pe internet sunt femei care se vopsesc doar cu henna de multi ani. Are si proprietati benefice pentru par, plus ca este si henna simpla care se poate folosi la masti pentru par (am folosit in trecut).

| andreeaeml1200 explică (pentru dullcat):

Nu mi se pare atat de save, din punct de vedere a nuantelor de saten. Probabil cu vopseaua asta de zici tu iese o nuanta de aia de saten spre portocaliu, eventual cand se decoloreaza probabil se face mai portocaliu parul... Nu as incerca astfel de vopsea sorry

| Freya1 a răspuns:

Chestia e ca nu prea e indicat sa te vopsesti singura alta culoare.Fiind blonda, poate prinde ceva mai închis dar exista riscul și sa nu iasă ce trebuie.

Încearcă o vopsea mai scumpa (culoare ciocolatiu) și ia doua tuburi ca să îți ajungă.

| andreeaeml1200 explică (pentru Freya1):

Pai chiar asta vreau sa se intample, sa iasa o culoare mult mai inchisa sau chiar si negru. Ce alta culoare sa fi iesit dintr o vopsea saten inchis pe un par blond

| andreeaeml1200 explică (pentru Freya1):

Faza e ca in urma cu ceva timp m-am vopsit singura acasa cu un nuantator mov-lila si mi-a iesit culoarea asa cum am vrut, nu vad problema daca m as face satena

Răspuns utilizator avertizat