| lllorenusssuumeu a întrebat:

TPU vreau si eu sa va intreb mereu cand mă epilez la zona intima ma irit foarte tare numai puncte dinalea rosi imi raman si pe margina si peste tot si ma fac cu lama si mereu am lama noua cand ma fac si de exemplu azi ma epilez maine deja imi dau firele ce sa fac sa ma tina mai mult sa nu mai imi creasca asa repede mi-am luat si o crema de la avon pentru a rari parul si chesti dar nu foloseste la nimic...

1- ce sa folosesc sa nu mai ma irit
2-Ce sa fac sa nu mai imi creasca asa de repede parul.
Multumesc pentru raspuns!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si eu ma iritam pana am invatat cateva reguli:
1. te epilezi cand firul este inca scurt.
2. folosesti numai lame Gillete, nimic nu se ridica nici la un sfert din valoare.
3. Inainte de epilare uzi zona respectiva cu apa calda cat mai bine (5-7 minute de tinut dusul cu apa calda pentru ca inmoaie firul).
4. folosesti intotdeauna spuma de ras din abundenta (nivea, gillette, ceva de buna calitate, eventual gama sensitive).
6. imediat dupa epilare te dai pe piele cu deodorant lady speed stick cu aloe vera (numai stick si numai cu aloe vera).
7. porti chiloti 100% din bumbac, fara pic de dantela, licra, plastic in ziua in care te-ai epilat.

Cat despre a doua problema: rasul cu lama duce la cresterea rapida si deasa a parului, nu ai ce sa faci. Daca vrei sa creasca mai incet, trebuie sa apelezi la alta metoda de epilare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc crema epilatorie Farmec(pentru tot parul de pe corp-inclusiv parul pubian)-insa TREBUIE NEAPARAT ca inainte de prima utilizare sa-ti faci un mic TEST DE SENSIBILITATE!
Eu ma epilez odata la 3 saptamani(doar dupa acest termen incepe parul sa apara mai ''in abundenta''.
Citeste cu atentie instructiunile de utilizare de pe spatele cremei inainte de prima utilizare!(ca sa nu ai surprize si sa fi alergica la excipienti!)
In orice caz nu mai utiliza lama sau bigul!
Daca esti sensibila la crema atunci ia-ti un epilator bun!

| Laura927 a răspuns:

Bunahappy
Eu ma epilez cu lama Venus din totdeauna apoi folosesc gel de aloe Vera.
Cu timpul nu m-am mai iritat se pare ca asa este la început, primii ani cand ne epilam cu lama după se obișnuiește pielea.

Oricum ce voiam sa iti spun este sa nu faci prostia sa te epilezi cu benzi de ceara in zona intimă, in primul rând iti faci rău si te alegi cu o superiritatie.
Ori daca tot alegi lucrul asta mergi la salon.
Parul pubian nu creste exagerat de mult daca i-l epilezi cu lama sa stii.
Bafta!

| ZambetDeGheata a răspuns:

Atata timp cat te epilezi cu lama, parul va creste repede si mult.

| Pearl01 a răspuns:

Buna, cred ca mai toate fetele se confrunta cu aceeasi problema: iritarea de dupa epilare. Iti recomand cu incredere sa folosesti dupa epilare pudra de talc pentru bebelusi. E foarte buna. Foloseste-o de fiecare data cand te epilezi in zona inghinala, pana cand incepe sa-ti creasca parul, pudra calmeaza zona iritata si reduce aparitia bubitelor. In ceea ce priveste cresterea parului, aici mai greu, pentru ca fiecare organism e diferit, unele fete au o pilozitate(cresterea parului) mai mare, repede, pe cand altele mai mica, mai inceata. Parerea mea, singura metoda este epilarea cu ceara(recomand salon), care ar trebui dupa vreo 2-3 sedinte sa inceapa sa-ti creasca tot mai rar... ajungand poate si pana la o luna. Insa, repet, depinde si de organismul tau.

| Baeatul1234 a răspuns:

Sa iti zic Eu cum stiu Eu Ca sa nu Te iriti Trebue sa Te Epilezi cu Masina de Tuns cu Zero Dupa acea Te faci cu Gel De Barberit ca sa nu iti apara Bubite micute Rosiatice dupa Acea vi cu Lama de Barberit si daca nu vrei sa iti Crească Repede Metgi la Salonul de Epilare Intima si Te Epilezi cu Ceara Vorbim noi Doi ar Trebui sa ne Cunoastem sa Avem Relati Intime si Eu Mă Epilez Acasa Momentan o sa Vorbim