| Alexww a întrebat:

(Tratament laser)
După cât Timp pot sa fac un peeling sa scap de petele pasante de acnee după tratamentul cu roaccutane

2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Peeling-urile trebuie facute in lunile octombrie, noiembrie sau martie, deci atunci cand soare e cel mai slab. Soarele poate inrautati efectul peeling-ului si este total interzisa iesirea din casa fara crema de protectie solara (uita-te la ce a patit Maria Iloiu, a ramas de 3 luni cu pete rosii pe toata fata dupa peeling si probabil va ramane mereu cu acele pete deci ai grija la cine faci aceasta procedura si ai grija sa folosesti crema de protectie zilnic cel putin 1 an dupa procedura). In legatura cu roaccutane, poti astepta 1-2 luni. Tocmai bine pentru octombrie, ar fi ideal atunci.
Dar sincer daca ai doar pete poti incerca acasa exfoliere, cea mai eficienta e cu aha bha de la the ordinary care este un acid destul de puternic (de asta trebuie sa iti dai cu crema de protectie solara daca ai de gand sa folosesti astfel de acizi acasa). Laserul, peeling-ul chimic etc astea sunt mai mult pentru cicatrici, petele de la acnee sunt superficiale si ies si cu acizii pe care ii poti folosi acasa.

| Naavin a răspuns:

Sa iti raspund la aceasta intrebare nu prea pot, dar pot sa iti dau un alt sfat:
De ce vrei laser? Sunt urmele asa de grave? Sunt fizice, "gropi", sau e hiperpigmentare?
Ai mai incercat ceva pentru urme pana acum?
Eu ti-as recomanda o crema sau un ser cu acid glicolic, functioneaza de minune.
Sau Bioderma Night Peel 15% sau Revox Just Glycolic Acid 20%.
Asta, desigur daca vrei sa folosesti. Si cred ca e si mai ieftin ca laserul, si cu mai putine efecte secundare sau riscuri.
Multa sanatate