| Pătrunjăl a întrebat:

Uleiul de jojoba ajuta si la cresterea parului?

7 răspunsuri:
| KillMePlease a răspuns:

Nu. Dar uleiul de ricin da.

| AnaRadu a răspuns:

Hei. Nu, uleiul de jojoba nu iti face parul sa creasca el doar il impogateste si ii reda volum.

| anoonym a răspuns:

Eu as zice cel mai bine sa incerci uleiul de ricin si o masca cu ou

| deeeeeeeeeeeeeeeeeeea a răspuns:

Acest ulei de jojoba ii da volum parului si il indeseste.
Daca doresti sa creasca in lungime foloseste ulei de ricin.Il gasesti la farmacie si e cel mai indicat. Te pup :* Bafta :*
Funda?

| iMissTheName a răspuns:

Beneficiile pentru piele si par ale uleiului de jojoba
Inmoaie cuticulele si usureaza indepartarea cuticulelor – freaca-ti cuticulele cu o picatura de ulei de jojoba cel putin o data pe zi. Ca sfat suplimentar: adauga n uleiul de jojoba niste ulei de arbore de ceai pentru a-ti crea un tratament antifungic ideal pentru unghii.
Lotiune pentru corp – este destul de simplu si partea cea mai buna este ca nu va trebui sa te straduiesti sa aplici foarte mult ulei pe suprafata pielii, asa cum ai face in mod normal cu lotiunea traditionala. Jojoba intra in piele rapid si se intine usor pe piele. Daca esti genul careia ii place sa iasa in evidenta si si esti si ceva mai excentrica, atunci iti recomand ca vara, cand arati ceva mai multa piele sa adaugi in uleiul de jojoba si niste sclipici cosmetic si aplici combinatia asta pe picioare, brate si piept.
Crema de fata hidratanta – dupa ce te-ai dat cu crema ta obisnuita, te poti da pe fata si cu o picatura sau doua de ulei de jojoba. Uleiul de jojoba este ideal de folosit sub machiajul mineral, vei avea o piele care radiaza prin toti porii si mineralele din produsele cosmetice vor avea un efect mult mai puternic. Nu uita ca uleiul de jojoba este recomandat chiar si persoanelor cu tenul gras intrucat este singurul ulei care este identificat cu un ulei natural al pielii.
Balsam de buze – uleiul de jojoba iti poate inlocui balsamul de buze cu mare succes. Este usor, natural si se absoarbe rapid in buze inlaturand orice urma de cojite de pe buze. Mai mult, antioxidantii pe care uleiul de jojoba ii contine, vor actiona ca o bariera antiimbatranire. Iti poti crea singura propriul balsam de buze: balsamul de buze homemade poate fi creat prin combinarea uleiului de jojoba cu cateva picaturi din aroma ta favorita, precum eucalipt mai racoros, capsuna mai dulceaga sau ulei citric pentru o savoare mai fructata. In acest balsam de buze natural poti adauga si niste ceara de albine topita. Senzational! Eu chiar as incerca!
Scrub pentru buze – desigur ca uleiul de jojoba poate fi folosit in combinatie cu niste zahar brun pentru a restaura aspectul sanatos al unor buze crapate si exfoliate. Freaca-ti buzele usor cu acest amestec pentru inlaturarea celulelor moarte si lasa-l sa actioneze cam 1 minut, dupa care iti clatesti buzele si te bucuri de catifelarea lor.
Imblanzesti parul care se electrizeaza – daca tot folosesti uleiul de jojoba pentru unghii si cuticule, atunci foloseste-te de el cat e pe degete si imprastie-l putin prin par, iti va fixa foarte bine parul rebel.
Indeparteaza machiajul – da, uleiul de jojoba poate substitui chiar si demachiantul. Fa o combinatie jumatate apa si jumatate ulei de jojoba si combina-le intr-un recipient mic, precum cele pe care le primesti ca mostre de sampon. Agita-le si aplica aceasta combinatie pe o discheta pentru demachiere. De fapt, uleiul de jojoba poate fi folosit si de unul singur ca un bun demachiant si nu va trebui nici sa il inlaturi cu apa, intrucat va continua sa iti hidrateze fata si sa iti mentina si genele sanatoase.
Masajul scalpului – sau tratament pentru scalp. Freaca-ti sclpul cu ulei de jojoba inainte de culcare si clateste-te dimineata. Uleiul de jojoba va regla cantitatea de sebum si iti va inlatura si in mod foarte eficient produsele de styling care iti pot imbacsi parul. Datorita continutului de zinc, cupru, silicon, iod, crom, vitamina E si vitamina B, uleiul de jojoba previne si probleme legate de inflamatii si diverse infectii ce pot aparea la nivelului scalpului.
Tratament rapid la cald pentru par – inainte de a intra la dus, aplica pe par o lingurita (sau mai mult, in functie de desimea si lungimea parului tau) de ulei de jojoba incalzita. Lasa-l sa actioneze cat iti faci dus, clateste-te si spala-te cu sampon si balsam in mod natural. Datorita elementelor benefice mentionate anterior, uleiul de jojoba va ajuta si la promovarea cresterii parului si la oferirea unei doze de volum.
Ulei accelerator – desi uleiul de jojoba contine antioxidanti si elemente benefice de sine statator, el poate fi aplicat si deasupra altor tratamente pentru piele intrucat va accelera actiunea ingredientelor active in pori si piele.
Tratament pentru varfurile despicate – adauga o picatura, doua de ulei pe varfurile parului tau inainte de a te usca sau de a folosi anumite aparate care folosesc caldura, intrucat va oferi o buna protectie termica pentru parul tau.
Hidratare suplimentara – adauga in crema de fata si in crema de corp cateva picaturi de ulei de jojoba pentru a-ti oferi hidratarea pe care pielea ta o solicita in perioadele foarte reci sau foarte uscate.
Balsam de par – adauga 2-3 picaturi de ulei de jojoba in balsamul tau, lasa-l sa actioneze cateva minute cat iti faci dus, clateste-te bine si vei obtine un par hidratat si plin de stralucire.
Inaintea aplicarii autobronzantului – aplica ulei de jojoba in zonele in care stii ca autobronzantul se va inchide mai puternic la culoare: genunchi, coate, talpi, calcaie si palme.
Inainte de a inota – freaca-ti parul cu 3-4 picaturi de ulei de jojoba inainte de a plonja in apa marii sau intr-o piscina. Uleiul iti va inchide cuticulele parului si va preveni daunele pe care le pot aduce chimicalele din apa. Nu te vei mai preocupa de decolorare sau de uscare.
Tratament impotriva caderii parului si pentru cresterea parului – foloseste uleiul de jojoba in combinatie cu alte uleiuri esentiale precum cel de lamaita, cimbru, salvie, lavanda, rozmarin, brusture sau migdale. Din cate se vede, o gramada de uleiuri esentiale te pot ajuta in lupta impotriva caderii parului

| izabela2013 a răspuns:

Draga mea, folosesc acest ulei de 2 ani de zile, iar prietenele mele sunt cu de-a dreptul invidioase pe parul meu datorita faptului ca am un par foarte frumos, lung si voluminos. Uleiul de jojoba te ajuta la cresterea parului doar daca faci o masca de par cu o lingurita de jojoba, una de ulei de ricin si una de vitamina E.Eu pun 2 lingurite de vitamina fiindca firul de par este firav. Deci incearca-l cu incredere. Te pup!