| AcidCuSange a întrebat:

Uleiul de ricin se poate folosi si pentru cosuri?

Răspuns Câştigător
| Ruxiii a răspuns:

Uleiul de ricin accelereaza cresterea parului, facand in acelasi timp firl de par mai negru, si de ce nu, mai lung.
Nu crezi ca daca te dai cu el, iti va creste parul in locul unde il aplici? Nu stiu... zic si eu asa straight face

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu. In mod normal se folosesti pentru cresterea parului si a unghiilor.

| AliceInMordor a răspuns:

Nu. e bun doar pentru indesirea sprancenelor

| larrii a răspuns:

Nu este bun deoarece in primul rand este gras... tenul cu cosuri este un ten gras pentru ca secreta prea mult sebum [asta la acnee]. la 2 cosuri acolo trec ele singure, nu trebuie sa le dai cu nimichee hee

| larrii a răspuns:

A da, am uitat sa zic big grin daca ai acnee foloseste sapun Borax. este foarte bun, si nu e scump deloc. e in jur de 3-4 lei.

| LittleYoyo a răspuns:

Heey! Nu am auzit de asta, dar stiam ca acel ulei este bun si pentru unghii, de asemenea pentru par! Anyway. eu stiam ca, crema de galbenele este foarte buna pentru cosuri. Acum depinde. cosuri [ca iti apar 2-3] sau cosuri ca si acnee? Eu zic sa incerci si cu crema de galbenele happy
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU! Pentru cosuri eu stiu ca este bun sa-ti dai pe fata cu ceai de musetel sau cu zeama dintr-o lamaie stoarsa!
Bye bye!

| Alynutza_2085 a răspuns:

Eu zic ca este bun si pentru cosuri si pentru orice lucu inestetic de pe piele. Priveste urmatorul material si te vei convinge si tu!

Numeroase afecțiuni ale pielii pot fi ameliorate prin folosirea constantă a uleiului de ricin. De fapt, acest ulei este un bun remediu natural care ajută la tratarea celor mai multe probleme ale pielii.

Tratamentul cu ulei de ricin cald oferă cele mai bune rezultate, îmbunătățiri observându-se chiar de la primele utilizări.

Acest tip de ulei este bogat în numeroși antioxidanți, care combat efectele negative ale radicalilor liberi, acele molecule care pot afecta pielea. Doar dacă îl vei folosi cald, vei beneficia de proprietățile sale antioxidante cu rol important în menținerea sănătății pielii.

Recomandat în caz de psoriazis

Specialiștii susțin că uleiul de ricin este bun în caz de psoriazis, o boală a pielii care se manifestă prin descuamări insoțite de mâncărime și pete roșii. De asemenea, folosirea uleiului de ricin previne procesul de îmbătrânire a pielii, care se manifestă adesea prin apariția ridurilor și a petelor maronii. Nu în ultimul rând, pielea afectată de acnee, sebum, arsuri sau răni superficiale, poate fi tratată cu succes cu ulei de ricin.

Cum se folosește

Înainte de a merge la culcare, curăță-ți tenul cu un produs blând, după care tamponează-ți fața cu un prosop.

Apoi, folosind un disc demachiant, aplică uleiul de ricin pe întreaga față sau pe zonele afectate, frecând cu ușurință pentru a permite absorția acestuia.

Fața se curăță de ulei abia dimineața (pe timpul nopții poți aplica plasturi pe zonele date cu ulei).

Urmează acest procedeu în fiecare seară, până când observi îmbunătățiri. Însă, pentru efecte vizibile se recomandă urmarea tratamentului pe bază de ulei de ricin cel puțin 2-3 luni.

| lonelyheart a răspuns:

Nu.deoarece el este pentru par.accelerarea cresterii parului... a genelor.regenerarea parului.
Pentru cosuri sunt alte produsehappy