| KindKid17 a întrebat:

Un tratament ceva, soluții pentru coșuri? Am cateva mari si rosii si ma dor. Am 16 ani!

20 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Fa-ti o masca cu argila 1-2 ori pe saptamana.
Mai poti folosi si creme pe baza de acid silicic

| LoveSleep a răspuns:

Te speli bine pe față.
Ai 16 ani, sunt doar coșuri, majoritatea au avut, au, sau vor avea. Calm, trec.

| vocea a răspuns:

Salut stimat utilizator si iti recomand urmatorul prosdus naturalist care sigur te va ajuta sa scapi de mica problema http://www.magazin-naturist.ro/......tura--5191

Răspuns utilizator avertizat
| octav005 a răspuns:

O sa iti dispara. la varsta de 18 ani nu o sa mai ai.

| Alicezzz a răspuns:

Vizita la dermatologie sau endocrinologie. Cosurile sunt de la dereglarile hormonale. Degeaba le tratezi la suprafata daca nu e tratatå cauza!

| presus a răspuns:

1. Zineryt - lotiune antiacneica foarte puternica.
2. Masca naturala pentru cosuri cu bicarbonat de sodiu.
Aceste masti sunt foarte usor de preparat si sunt foarte eficiente in acelasi timp, daca pielii tale ii plac si nu le respinge. Nu toate tipurile de acnee au aceleasi cauze si de aceea pot exista tratamente diferite pentru probleme diferite. Revenind la aceasta masca, nu ai nevoie decat de bicarbonat de sodiu si apa.
Amesteca intr-un vas micut putin bicarbonat si apa, pana obtii o pasta omogena pe care poti sa o aplici direct pe fata fara a masa insa. Odata ce ai imbracat pielea cu aceasta masca, las-o sa-si faca efectul pentru o vreme. Intoarce-te la treburiletale obisnuite, citeste o carte, relaxeaza-te la televizor. Dupa maxim o jumatate de ora, poti spala fata. Daca observi ca eruptiile se raresc si cosurile incep sa dispara, poti repeta procedeul de mai multe ori pe saptamana, chiar zilnic pana reusesti sa cureti fata complet. Repet, sunt mai multe forme de acnee si de aceea trebuie sa incerci mai multe tratamente pana reusesti sa-l gasesti pe cel mai potrivit.
3. Masca naturala pentru cosuri cu albus de ou.
Daca bicarbonatul de sodiu nu isi face efectul, poti incerca o alta reteta extrem de simpla si rapida. Care sunt ingredientele de care ai nevoie? Doar albusul de ou. Atat. Separa-l cu atentie de galbenus dupa care bate-l pana devine o spuma compacta. Aplica spuma pe fata si las-o sa-si faca efectul vreme de 20 de minute inainte de a spala fata cu apa calda. Aceasta masca iti va intari pielea, curatand-o eficient de cosurile nedorite. Atentie insa, daca esti alergica la oua, evita aceasta masca.

| anamariarot a răspuns (pentru presus):

Frumos sa copiezi raspunsurile de pe google. N-ar fi asta o problema, dar e o mare greseala sa iti exfoliezi tenul, mai ales cel acneic care prin natura lui este foarte sensibil, cu exfolianti atat de duri cum e bicarbonatul de sodiu. Exfolierea nu e NICIODATA indicata zilnic, nici macar in cazul unui ten normal, pentru ca poate cauza microleziuni la nivelul pielii, deci nu facem altceva decat sa ne agresam tenul. Ea se face o data, maximum de doua ori pe saptamana

| presus a răspuns (pentru anamariarot):

Cine a spus ca are un ten acneic? Are doar cateva cosuri mari, dupa cum bine a zis. Raspunsurile copiate de pe google, sunt niste raspunsuri folositoare. Si cine i-a spus sa-si exfolieze zilnic tenul?

| anamariarot a răspuns (pentru presus):

Poate nici n-ai citit ce ai scris... "daca observi ca eruptiile se raresc si cosurile incep sa dispara, poti repeta procedeul de mai multe ori pe saptamana, chiar zilnic pana reusesti sa cureti fata complet", ori nu stiai ca bicarbonatul asta face?!

| KindKid17 explică (pentru anamariarot):

Nu am acnee! Am doar 4-5 cosuri mai mari.

| anamariarot a răspuns (pentru KindKid17):

OK, dar ce am zis e valabil si in cazul in care ai mai putine cosuri

| presus a răspuns (pentru anamariarot):

Doar daca observa ca da rezultate, si ramane fata complet curata. Odata ce dispare, nu trebuie sa repete procesul zilnic. Atat am avut de zis.

| anamariarot a răspuns (pentru presus):

Incepi sa te contrazici in afirmatii si n-are rost. Las-o balta.

| presus a răspuns (pentru anamariarot):

Am inteles ca n-are rost, inca de la primul tau raspuns, dar sunt curios de fel. Oricum mi-esti simpatica. Cius

| Luizaaa a răspuns:

In primul rand si eu m-am confruntat cu asa ceva. Aveam fata aproape plina si aveam cosuri sub piele dureroase. Eu folosesc remedii naturale precum masca din miere si scortisoara este cea mai buna. Dar folosesc si o crema ADVANTAN ti-o recomand, acneea a inceput sa dispara, pe zi ce trece vad diferenta. O folosesc de 6 zile, incearca, poate va functiona

| Deyne a răspuns:

Acum 6 ani am avut probleme grave cu acneea. Faceam cosuri mari si rosii care se faceau apoi bube. Mi-a recomandat o femeie un unguent foarte bun, ii zice Avene! Costa in jur de 50 de ron, dar crede-ma ca te scapa de cosuri mari si rosii definitiv!

| BieKawaii5678 a răspuns:

Skinoren e o crema foarte buna

| SilviutaPisicuta a răspuns:

Și eu am fost în situația ta...dar am căutat pe un site și am găsit un remediu! Seara, înainte sa te culci, pui pasta de dinți pe acele coșuri, și când te vei trezii vei observa că coșurile au un aspect mai puțin vizibil, și se vor usca și vor cadea. Sper că țiam fost de ajutor! kiss

| SilviutaPisicuta a răspuns:

Noaptea, când te pui sa te culci, dăți cu pastă de dinți pe acele coșuri. Dimineața cand te trezești vei observa ca coșurile au un aspect mai puțin vizibil, se vor usca și vor cădea. Sper că țiam fost de ajutor. kiss