| Sara2 a întrebat:

Unde imi pot calcula numarul de calorii mancate? deci azi am mancat 2 oua fierte, 5 grame de branza telemea de vaca (am gustat), o para, o vanata pe gratar(taiata felii), 2 felii de piept de pui pe gratar si o felie de pepene, aveti idee cate calorii am consumat? pana maine oricum nu mai mananc nimic asta a fost tot, unde imi pot calcula? sau va rog sa imi spuneti cam cate calorii am consumat azi

2 răspunsuri:
| AnonimaB100160 a răspuns:

Pai iti trebuie lista alimentelor ( cu calorii ) adica asta : http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

Si de aici iei primele valori si le inmultesti cu cantitatea. Ex: 200 g de cartofi : 0, 200( pentr ca imparti cantitatea consumata la 1000) x 80 ( atatea calorii are cartoful ) = nr de calorii de la 200 g de cartofi.Si asa mai departe. Cam 500- 600 de kcal ai consumat azi, aproximatix, pentru ca nu ti-am calculat la fix